Redaktor Naczelny MF BANK: marzec 2009

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

azembski.robert.01.100xDWS Polska TFI, zawieszając notowania jednostek niektórych swoich funduszy inwestycyjnych, dał zły sygnał na rynek. Jest to niepokojący precedens. Po raz pierwszy w 17-letniej historii polskiego rynku fundusz uniemożliwił klientom nabywanie i umarzanie jednostek - co prawda na okres do 2 tygodni i tylko trzech funduszy, ale w ten sposób podważył zaufanie klientów nie tylko do całego DWS TFI, ale także w ogóle do rynku, do bezpiecznego lokowania - bo taki charakter miały "zablokowane" fundusze: DWS Dłużnych Papierów Wartościowych, DWS Płynna Lokata i DWS Płynna Lokata Plus. Miejmy nadzieję, że zarząd funduszu miał naprawdę mocne i uzasadnione powody, by tak postąpić, bo argument o niemożliwości rzetelnej wyceny jednego ze składników portfeli funduszu brzmi niestety mało poważnie.

Robert Azembski
Redaktor Naczelny

Tymczasem kwestia utrzymania wysokiej wiarygodności i zaufania do instytucji finansowych wydaje się być obecnie kwestią dla rynku wręcz kluczową. Działania w tym obszarze są podejmowane także na rzecz wzmocnienia nadzoru właścicielskiego nad bankami i konglomeratami finansowymi, o czym m.in. pisze prof. Jacek Kulawik w artykule „Corporate governance, czyli co?” (s. 26-29).

W tym numerze „BANKU” szczególnej uwadze Państwa polecam „Temat numeru” – obszerną i pogłębioną analizę rynku pośrednictwa finansowego (K. Waliszewski „Coraz trudniejsze doradztwo”, s. 10-14). Autor obserwuje „osuwanie się” rynku i poszczególnych jego podmiotów, spółek, na których coraz boleśniej odbijają się kłopoty banków. Z kolei o problemie coraz mocniej uderzających w banki należnościach w sytuacji nieregularnej pisze Adam Maciejewski w artykule „Polakom rośnie zadłużenie” (s. 16-18). Ten sam autor, korzystając w momencie oddawania numeru do drukarni z niepublikowanego nigdzie opracowania KNF, podejmuje od nowa temat transferów środków przez banki komercyjne do swoich zagranicznych właścicieli („Szkodliwych transferów nie widać”, s. 22-24). Zwracam także uwagę na materiały dotyczące bezpieczeństwa w bankach oraz po raz pierwszy przygotowany przez redakcję Raport specjalny poświęcony usługom konsultingowym („Specjalistyczne usługi doradcze”). Przyjemnej i pożytecznej lektury.