Od kwietnia nowe zasady liczenia zdolności kredytowej, nie taki diabeł straszny jak go malują?
„W myśl najnowszych zaleceniach UKNF banki powinny przy badaniu zdolności kredytowej uwzględniać wyższy bufor na podwyżki stóp procentowych. Dotychczas minimalnie wynosił on 2,5%, a obecnie został podniesiony do 5%. Czasu na wdrożenie zaleceń jest niewiele – do końca marca. Sama ta zmiana teoretycznie mogłaby się przełożyć na spadek zdolności kredytowej na poziomie nawet 15-20%, ale w praktyce efekt powinien być znacznie mniejszy”, piszą Oskar Sękowski i Bartosz Turek.
W ich ocenie wiele zależy od tego, jak banki będą interpretowały zapisy skierowanego do nich listu.
„W związku z tym, że instytucje te zaostrzają dziś konkurencję o względy uszczuplonego grona potencjalnych kredytobiorców, a do tego regulacja została zaproponowana w nieoptymalnym momencie, to istnieje duża szansa, że banki będą się starały ograniczyć do minimum wpływ zaleceń na wysokość zdolności kredytowej”, prognozują analitycy HRE Investments.
Czytaj także: Zdolność kredytowa Polaków gwałtownie spada, ale czy mieszkania będą tańsze?
Margines swobody dla banków
„Jest to tym bardziej możliwe, że list UKNF daje pewne pole do interpretacji. Dotychczas przynajmniej część banków stosowała wspomniany bufor na poziomie wyższym niż 2,5 pkt. proc.” piszą w swoim komentarzu.
Zauważają również, że bieżący WIBOR (składnik oprocentowania kredytów) znacznie wyprzedza cykl podwyżek stóp procentowych, a do tego banki mogą przyjąć, że kredytobiorca w najczarniejszym scenariuszu może na ratę przeznaczyć większą niż dziś część swoich dochodów.
Czytaj także: UKNF zaleca przy ocenie klientów branie pod uwagę znaczących wzrostów stóp procentowych
Zdążyć przed zmianami
„Jeśli te przypuszczenia są słuszne, a do tego zgodnie z przewidywaniami rosnąć będą w Polsce wynagrodzenia, stopy procentowe pójdą jeszcze w górę, a za to spadną marże kredytowe”, stwierdzają Oskar Sękowski i Bartosz Turek.
Przewidują, że widząc nowe zalecenia UKNF część klientów sektora bankowego może chcieć zdążyć zaciągnąć kredyt jeszcze przed zmianami co zwiększy popyt na kredyty hipoteczne w marcu.
Czytaj także: Stopy procentowe na poziomie 5 procent to wzrost raty kredytu o 2/3?
Tytuł, lead, śródtytuły oraz skróty pochodzą od redakcji aleBank.pl