Od innowacyjności po zrównoważony rozwój – Microsoft wspiera ideę inteligentnych miast

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

140408.microsoft.01.400xDzisiaj rozpoczęła się dwudniowa, międzynarodowa konferencja "Warszawa 3T: Technologia, Talent, Tolerancja" zorganizowana przez Profesor Danutę Hübner, przewodniczącą Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim. Obok ekspertów, polityków i przedstawicieli samorządów z Europy, debatujących o idei inteligentnych miast, w panelu dyskusyjnym pod tytułem "Strategia smart city: w jaki sposób e-gospodarka i infrastruktura miejska mogą tworzyć efekt spirali rozwoju metropolitalnego?" bierze udział David Burrows z Microsoft Corporation.

Celem spotkania, zainicjowanego przez prof. dr hab. Danutę Hübner, jest analiza relacji pomiędzy poziomem tolerancji i włączenia społecznego a rosnącą kreatywnością przyczyniającą się do sukcesu metropolii.

„Tylko połączenie technologii inteligentnego miasta, talentu jego mieszkańców oraz tolerancji dla pluralizmu sposobów życia i odmienności jest receptą na sukces Warszawy, nie tylko jako stolicy dużego państwa w Europie, ale jako ośrodka promieniującego otwartością oraz przyciągającego wszystkich w swoją orbitę.” – powiedziała prof. dr hab. Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim.

Przekrój zaproszonych gości pozwoli w pełni zrozumieć wagę poruszanych tematów – podczas paneli dyskusyjnych swoje rekomendacje zaprezentują m.in.: Elżbieta Bieńkowska, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju, Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, Klaus Wowereit, burmistrz Berlina, Ibone Bengoetxea, wiceburmistrz Bilbao, Rainer Mahlamäki, architekt, Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki, czy Anna Giza-Poleszczuk z Uniwersytetu Warszawskiego.

140408.microsoft.02.400x

Ponad 50% całej populacji ziemi mieszka obecnie w obszarach zurbanizowanych*, a w roku 2050 już blisko 70% ludzi będzie mieszkać w miastach. Dostrzegając wyzwania cywilizacyjne związane z tymi trendami, firma Microsoft powoływała do życia inicjatywę CityNext, która daje miastom szansę na bardziej efektywną pracę i skuteczniejsze służenie swoim obywatelom. O zaletach i możliwościach projektu uczestnikom konferencji opowiedział David Burrows, Dyrektor Zarządzający ds. Sektora Rządowego na Europę, Środkowy Wschód i Afrykę Microsoft Corporation.

„Microsoft CityNext jest globalną inicjatywą stawiającą na pierwszym miejscu człowieka i naturalną potrzebę budowania bardziej zrównoważonych i ekonomicznie konkurencyjnych miast” – podkreślił David Burrows,. „Jest nam niezmiernie miło, że jako partner technologiczny bierzemy udział w warszawskim forum i możemy dyskutować o roli talentu i technologii w transformacji miast. Rozszerzając debatę o miejskich innowacjach poza wymiar infrastrukturalny, inicjatywa CityNext koncentruje się odblokowywaniu najważniejszego zasobu miasta, czyli potencjału ich mieszkańców”.

Inicjatywa CityNext daje miastom możliwość najlepszego wykorzystania obecnych inwestycji, a także znalezienia odpowiedniej kombinacji rozwiązań, aplikacji i programów, aby:

  • przekształcić miejską infrastrukturę,
  • zaangażować obywateli i przedsiębiorstwa oferując dialog z nimi w czasie rzeczywistym,
  • przyspieszyć innowację poprzez programy odpowiadające na potrzeby nowej generacji, wykształconych profesjonalistów i pracowników.

Dostarczając rozwiązania dla lokalnych społeczności, model partnerski CityNext pomaga także zatrzymać kapitał w lokalnych społecznościach, a tym samym rozwijać ich ekonomię. Średnio partnerzy Microsoft zarabiają ponad $8 za każdego dolara zarobionego przez Microsoft.

Wśród nowoczesnych miast, które biorą udział w programie są min: Auckland (Nowa Zelandia), Barcelona (Hiszpania), Buenos Aires (Argentyna), prowincja Hainan w Chińskiej Republice Ludowej, Hamburg (Niemcy), Manchester (Anglia), Moskwa (Rosja), Filadelfia (USA) i Zhengzhou (Chińska Republika Ludowa).

Konferencja organizowana jest przez prof. dr hab. Danutę Hübner, przewodniczącą Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim we współpracy z magazynem THINK TANK i przy wsparciu technologicznym firmy Microsoft.

Źródło: Microsoft