Od 15 lutego na platformie Twój e-PIT czekają PIT-y wypełnione przez skarbówkę. Ale nie dla wszystkich
Inni mogą skorzystać z platformy do dokończenia wstępnie przygotowanych dokumentów albo wypełnienia ich samodzielnie i złożenia drogą elektroniczną. Dla tradycjonalistów pozostają oczywiście PIT-y papierowe.
15 lutego − startuje Twój e-PIT
Specjalna platforma Twój e-PIT, przygotowana przez krajową Administrację Skarbową (KAS) uaktywni się w Internecie w sobotę, 15 lutego 2020 r. Podobnie jak w roku ubiegłym będą na niej dostępne wypełnione przez fiskusa PIT-37 oraz PIT-38.
Natomiast dodatkowo, w porównaniu z rokiem ubiegłym, PIT-28 oraz PIT-36, choć te dwa nowe formularze z ograniczeniami.
KAS wypełnia je tylko dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej, ponadto by rozliczenie zostało potraktowane jako złożone, musi być obowiązkowo zaakceptowane przez podatnika − takiego wymogu nie ma przy PIT-37 i PIT-38.
Nowość: PIT-28 i PIT-36
Niestety, wbrew wcześniejszym założeniom KAS w tym roku nie przygotuje rocznych zeznań dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Choć było to już zagwarantowane w ustawie, opóźnienia w cyfryzacji sprawiły, że ten etap automatyzacji rozliczeń podatkowych musiał zostać przesunięty w czasie, a ustawę trzeba było znowelizować na początku 2020 roku.
Ostatecznie fiskus poszerza swoją usługę w 2020 r. tylko o PIT-28 i PIT-36, ale w odniesieniu do podatników nie osiągających dochodów z działalności gospodarczej; jak wiadomo część z nich korzysta właśnie z tych dwóch form rocznego zeznania podatkowego.
Więcej najnowszych wiadomości o rozliczeniu PIT za 2019 rok >>>
PIT-28 to roczne zeznanie składane przez osoby korzystające z ryczałtu dla przychodów z działalności gospodarczej, ale także najmu czy ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych.
Ci podatnicy, którzy w PIT-28 wykazują przychody inne niż z działalności gospodarczej znajdą na platformie Twój e-PIT przygotowane wstępnie zeznanie. Muszą je jednak ewentualnie uzupełnić i − zawsze zaakceptować.
Na dodatek obowiązuje ich termin 2 marca (ostatni dzień lutego wypada w niedzielę), a nie 30 kwietnia. Jeśli nie zaakceptują i nie złożą samodzielnie PIT-28, nie dopełnią obowiązku rozliczenia się z fiskusem z przychodów za 2019 r.
Podobnie jest z podatnikami, dla których właściwa deklaracja to PIT-36, o ile oczywiście nie uzyskali w roku 2019 dochodów z działalności gospodarczej; PIT-36 składają bowiem osoby rozliczające np. najem na zasadach ogólnych czy dochody z zagranicy.
Także ci podatnicy muszą zatwierdzić swoje zeznanie na platformie Twój e-PIT, by fiskus skwitował ich z obowiązku rocznego rozliczenia podatku.
PIT-37 i PIT-38
W 2019 roku wolnością od wypełniania rocznego PIT cieszyło się ok. 8,8 mln podatników. W tym roku grono to pewnie się poszerzy, bo jeszcze więcej osób przekona się do wygody związanej z platformą Twój e-PIT.
Tym bardziej, że nawet Ci, którzy poprawiali lub uzupełniali swoje zeznania, np. o ulgi czy wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego − w tym roku będą mieli mniej pracy, bo wiele takich zapisów w formularzach zostało już automatycznie uwzględnionych.
Ponadto główną barierą powstrzymującą wielu podatników przed skorzystaniem z automatycznego rozliczenia był brak profilu zaufanego i przekonanie o trudności jego założenia. Ta bariera nie jest już tak dokuczliwa. Wiele osób założyło taki profil rok temu, inne w międzyczasie, by np. ułatwić sobie złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego.
Niemała w tym zasługa banków, które od dawna umożliwiają w sposób prosty, podobny do dokonania przelewu autoryzowanego PIN, założenie profilu zaufanego oraz przekonują swoich klientów do korzyści z jego posiadania.
Wejdź, zaakceptuj, pobierz potwierdzenie
Dla podatników rozliczanych z podatku za 2019 w formie PIT-37 i PI-38 sprawa jest prosta. Trzeba wejść na portal podatki.gov.pl i zalogować się do usługi Twój e-PIT. Najprościej za pomocą wspomnianego profilu zaufanego, ale nie jest to jedyny sposób. Można bowiem wykorzystać swój PESEL albo NIP i datę urodzenia. Wtedy jednak potrzebna jest dodatkowa autoryzacja w postaci wybranych danych z ubiegłorocznego zeznania podatkowego.
Dalej mamy kilka możliwości postępowania. Najprostsza − nie robić nic. Wtedy 30 kwietnia zeznanie automatycznie zostanie zaakceptowane, a urząd skarbowy ewentualnie przeleje na nasze konto nadpłatę, bądź przyśle informację o wysokości i terminie dopłaty. Wtedy, by niedopłatę uregulować, trzeba będzie dodatkowo wygenerować mikrorachunek podatkowy.
Można też PIT wypełniony przez KAS zaakceptować i zapisać albo wydrukować Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO). Jeśli spodziewamy się zwrotu nadpłaconego podatku, najlepiej zrobić to już 15 lutego albo zaraz potem; im szybciej, tym szybciej trafią pieniądze na nasze konto.
Nieco więcej zachodu czeka podatników, którzy chcą skorzystać z rozliczenia na zasadach preferencyjnych albo z ulg nie uwzględnionych w zeznaniu. Rozliczenia przygotowane przez KAS co do zasady są rozliczeniami indywidualnymi.
By skorzystać z rozliczenia wspólnie z małżonkiem albo na zasadzie rodzica samotnie wychowującego dzieci, trzeba formularz przygotowany przez KAS odpowiednio zmodyfikować − wszystko to jest także dostępne na platformie Twój e-PIT a finał jest identyczny: akceptacja, a następnie zapisanie lub wydruk UPO.