Od 15 grudnia bez pokazania testu na Covid-19 lub zaświadczenia o szczepieniu trudno będzie wejść do restauracji lub kina

Od 15 grudnia bez pokazania testu na Covid-19 lub zaświadczenia o szczepieniu trudno będzie wejść do restauracji lub kina
Fot. stock.adobe.com/master1305
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zmniejszenie liczby osób m.in. w restauracjach, hotelach, kinach i teatrach do 30 proc., zakaz działalności dyskotek, dodatkowy warunek zwolnienia z kwarantanny osoby mieszkającej z zakażonym SARS-CoV-2 zakłada opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów, które wejdzie w życie w środę. Jednak w Sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku, zapewnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii zakłada przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów.

Zaszczepieni nie wliczają się do limitu, jeśli przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe

„Do dnia 31 stycznia 2022 r. prowadzenie przez przedsiębiorców (…) działalności polegającej na prowadzeniu pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej (…) jest dopuszczalne, pod warunkiem że w pomieszczeniu, w którym jest prowadzona tego rodzaju działalność, przebywa jednocześnie nie więcej niż 100 osób” – zapisano w rozporządzeniu.

Limit nie obejmuje osób zaszczepionych przeciw COVID-19

Przewidziano także ograniczenie limitów osób (obłożenia obiektu z 50 proc. do 30 proc.), które są uprawnione do korzystania z określonych rodzajów działalności.

Rozporządzenie wprowadzi zmniejszenie liczby osób do 30 proc. w m.in. restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach – zaszczepieni nie wliczają się do limitu, jeśli przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe.

W przypadku lokali gastronomicznych – zgodnie z rozporządzeniem – odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między stolikami jest przegroda o wysokości co najmniej jednego metra, licząc od powierzchni stolika. Limit nie obejmuje osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

Nie pokażesz odporności, nie wejdziesz

W rozporządzeniu wzięto pod uwagę wątpliwości interpretacyjne dotyczące możliwości dokonywania przez osobę zobowiązaną do przestrzegania limitu określonego w rozporządzeniu – w sytuacji osiągnięcia tego limitu – weryfikacji faktu zaszczepienia osoby wyrażającej wolę skorzystania z usługi lub uczestnictwa w wydarzeniu.

W rozporządzeniu doprecyzowano obowiązującą regulację w taki sposób, aby z przepisu jednoznacznie wynikało, że to do osoby zamierzającej skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu należy decyzja, czy chce ona skorzystać z uprawnienia związanego z zaszczepieniem się przeciwko COVID-19 w razie osiągnięcia limitu skutkującego ograniczeniem w dostępie do tej usługi lub wydarzenia.

Bale sylwestrowe odbędą się

„Zgodnie z deklaracją, która padła w ubiegłym tygodniu na konferencji dotyczącej obostrzeń, na Sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, a co za tym idzie będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku” – powiedział PAP po południu rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

„W reżimie sanitarnym oznacza, że z limitem do 100 osób” – wyjaśnił.

Andrusiewicz zapowiedział, że pojawi się przepis nowelizujący rozporządzenie w tym zakresie.

Źródło: PAP BIZNES