Od 100 do 500 euro dla polskich studentów w Niemczech

Od 100 do 500 euro dla polskich studentów w Niemczech
Fot. stock.adobe.com /sezerozger
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych zwiększa z powodu koronawirusa pomoc dla zagranicznych studentów: w miesiącach lipcu i sierpniu niemiecki rząd oferuje bezzwrotne wsparcie finansowe. Wszyscy studenci niemieckich uczelni, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu pandemii COVID- 19, mogą ubiegać się o tymczasową pomoc finansową.

#TobiasBargmann: Tymczasowa pomoc finansowa jest „prezentem”. Dzięki niej wielu polskich studentów może kontynuować #studia, nie obawiając się o dodatkowe zadłużenie #PolscyStudenci #Niemcy #COVID19 #WsparcieFinansowe @MyGermanUni

Według MyGermanUniversity, portalu wspierającego uczelnie niemieckie w rekrutacji zagranicznych studentów, ta pomoc jest szczególnie ważna dla zagranicznych studentów,

Ponieważ w Niemczech 75% z nich w czasie studiów pracuje i jest bardziej narażona na finansowe trudności z powodu pandemii.

Tobias Bargmann, Prezes MyGermanUniversity, pozytywnie ocenia nową pomoc:

‒ Tymczasowa pomoc finansowa jest, można tak powiedzieć, prezentem dla studentów. Dzięki niej wielu polskich studentów może kontynuować studia w Niemczech, nie obawiając się o dodatkowe zadłużenie.

Czytaj także: Niemcy objęły prezydencję w Radzie UE ‒ jakie perspektywy dla Polski?

Tobias Bargmann dodaje też, że stan pandemii może być postrzegany jako stresujący, szczególnie dla studentów zagranicznych, którzy przebywają z dala od domu, i podkreśla, że działania rządu mogą złagodzić przynajmniej zmartwienia finansowe.

Jak skorzystać ze wsparcia finansowego

Aby móc skorzystać z tej tymczasowej pomocy, studenci z Polski muszą wykazać, że z powodu pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, na przykład anulowano ich umowy o pracę na część etatu.

Zasiłek pomostowy wynosi, zależnie od sytuacji wnioskodawcy, od 100 do 500 euro miesięcznie.

MyGermanUniversity, rekomenduje polskim studentom niemieckich uczelni, aby skorzystali z tej możliwości

Czytaj także: Nieoprocentowane pożyczki edukacyjne dla polskich studentów w Niemczech

300 tys. zagranicznych studentów w Niemczech

W porównaniu z innymi krajami, Niemcy wyróżniają się jako jeden z krajów udzielających zagranicznym studentom pomocy w okresie pandemii COVID-19.

Wpisuje się to w ogólną strategię umiędzynarodowienia pejzażu niemieckiego szkolnictwa wyższego i sprawia, że Niemcy stają się jedną z najbardziej popularnych destynacji dla zagranicznych studentów.

Według MyGermanUniversity w niemieckich uczelniach studiuje obecnie około 300 tys. zagranicznych studentów.

Czytaj także: Niemcy obniżają VAT i wypłacą dodatkowo 300 euro zasiłku na dziecko

Źródło: MyGermanUniversity