COVID-19: pracodawca będzie mógł zażądać od pracownika wyniku testu; obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup

COVID-19: pracodawca będzie mógł zażądać od pracownika wyniku testu; obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup
Fot. stock.adobe.com/Africa Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd chce wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych od 1 marca 2022 r. - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Drugim elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie, to obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Od 1 marca będziemy chcieli wprowadzić szczepienia dla trzech grup pracowniczych – to są medycy, nauczyciele i służby mundurowe” – powiedział minister.

Czytaj także: Przedsiębiorcy nadal nie mogą legalnie weryfikować, kto jest zaszczepiony >>>

Nowe uprawnienia pracodawców

Pracodawca będzie mógł zażądać od pracownika wyniku testu na COVID-19, który będzie dostępny bezpłatnie – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pracodawca będzie, zgodnie z nowym ujęciem, miał prawo oczekiwać wyniku testu przez pracownika, by budować bezpieczne środowisko pracy.

„We wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, żeby było to szczepienie. Testy w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane obywatelom polskim. Będzie to kolejny silny instrument zwiększenia bezpieczeństwa epidemicznego” – powiedział Niedzielski.

Wiceminister Waldemar Kraska poinformował, że będą to testy antygenowe. 

Od 15 grudnia limity m.in. w kinach, restauracjach obniżone do 30 proc., konieczna weryfikacja szczepień

Od 15 grudnia limity liczby gości m.in. w kinach i restauracjach zostaną obniżone do 30 proc., zwiększenie limitów będzie możliwe jedynie przy weryfikacji dowodu szczepień przez przedsiębiorców – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Jesteśmy w takiej sytuacji, że musimy podjąć decyzje nieco bardziej radykalne. Widać, że te obostrzenia, które zostały zaanonsowane tydzień temu nie wywołują takiego zauważalnego efektu, dlatego konieczne jest podjęcie decyzji dotyczącej zaostrzenia regulacji z jakimi mamy do czynienia” – powiedział Niedzielski.

„Generalnie mamy trzy elementy jeśli chodzi o filozofię tych obostrzeń na które chciałem zwrócić uwagę. Po pierwsze dokonujemy zmiany zasad dotyczącej certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów, które w tej chwili obowiązują na poziomie 50 proc. do 30 proc. (…) Najważniejsze jest to, że żeby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator, przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Czyli jeśli nie ma weryfikacji certyfikatów, to nie ma możliwości przekraczania limitu 30 proc.” – dodał.

Wiceminister Waldemar Kraska wskazał, że od 15 grudnia obniżone do 30 proc. zostaną limity w barach, restauracjach i hotelach. Zwiększenie limitu będzie możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.

„15 grudnia obniżamy do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych, tak jak poprzednio zwiększenie tego limitu może być zwiększone wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. Także od 15 grudnia w kinach dodatkowo zakaz konsumpcji” – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zamknięte zostaną dyskoteki i kluby

„Od 15 grudnia zamknięte są dyskoteki, kluby i obiekty uzupełniające miejsca do tańczenia. W dniu 31 grudnia br i 1 stycznia 2022 r ograniczenie liczebności w lokalach do 100 osób z wyłączeniem osób, które są zaszczepione” – dodał.

Wskazał, że od 15 grudnia obłożenie w komunikacji miejskiej ma zostać ograniczone do 75 proc.

Nauka zdalna w okresie przed i po świętach

Rząd chce wprowadzić naukę zdalną w okresie przed i po świętach, tj. od 20-23 grudnia, a także po Świętach Bożego Narodzenia aż do 9 stycznia, z wyłączeniem ferii – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Chcemy wykorzystać zbliżający się okres ferii. Zdecydowaliśmy się, żeby te kilka dni, (które poprzedzają święta – przyp. red.), od 20 do 23 grudnia, ale też okres po feriach, kiedy mamy Święto Trzech Króli, w te dni będziemy mieli naukę zdalną, zakończymy ją 9 stycznia” – powiedział minister.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz poinformował, że żłobki i przedszkola w ww. okresie będą otwarte.

Źródło: PAP BIZNES