Od 1 lipca dolna stawka PIT obniżona z 17 do 12 procent, rząd przyjął projekt ustawy

Od 1 lipca dolna stawka PIT obniżona z 17 do 12 procent, rząd przyjął projekt ustawy
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP / Paweł Supernak
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd w piątek przyjął projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada obniżenie od 1 lipca dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. i likwidację ulgi dla klasy średniej - poinformował na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„Likwidujemy słusznie krytykowaną tzw. ulgę dla klasy średniej (…) jednocześnie obniżamy stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. i to jest najmocniejsza obniżka podatku od wielu lat, która obejmie miliony podatników” – powiedział szef rządu.

Jak dodał Mateusz Morawiecki, w projekcie zakłada się też uproszczenie rozliczenia kwoty wolnej dla zarabiających w dwóch lub trzech miejscach. „W ten sposób osoby pracujące na kilku etatach będą mogły odczuć obniżkę podatków już od pierwszej wypłaty” – podkreślił.

Z kolei – jak wskazał szef rządu – proponowana zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej oznacza niższe podatki dla 1,4 mln przedsiębiorców.

Inflacja minie, niskie podatki zostaną

Szef rządu zauważył, że agresja Rosji na Ukrainę wywołała destabilizację gospodarczą w Europie. W związku z tym – jak podkreślił premier – rząd musi odpowiednio zareagować na niwie społeczno-gospodarczej.

Jak mówił premier, efekty proponowanych zmian podatkowych spowodują, że zawirowania gospodarcze na skutek „wojny inflacyjnej Putina, putinflacji” zostaną częściowo złagodzone.

„Wysoka inflacja kiedyś minie – myślę, że już w przyszłym roku będziemy w trendzie malejącej inflacji, a niskie podatki zostaną” – zaznaczył Morawiecki.

Obecny na konferencji wiceminister finansów Artur Soboń zwrócił uwagę, że projekt zmian w podatkach dotyczy 25 mln podatników, dla 13 mln z nich będzie korzystny, a dla reszty neutralny.

Stwierdził także, że z części rozwiązań wprowadzonych od początku roku, takich jak abolicja podatkowa, rząd się wycofał.

Podatki będą niższe i bardziej przewidywalne, a system podatkowy będzie bardziej zrozumiały i jaśniejszy dla podatników

„To był miesiąc konsultacji i dialogu społecznego, i to, że obecny projekt jest inny niż miesiąc temu jest wynikiem dialogu i kompromisu” – dodał.

Stwierdził także, że projekt zostanie wkrótce przesłany do Sejmu i że „liczy na współpracę wszystkich sił parlamentarnych w Polsce”.

„To będzie dobry projekt, który sprawi, że podatki będą niższe i bardziej przewidywalne, a system podatkowy będzie bardziej zrozumiały i jaśniejszy dla podatników” – powiedział wiceminister finansów.

Powiedział także, że liczy, iż ustawa zostanie uchwalona jak najszybciej, aby rozwiązania w niej zawarte mogły funkcjonować już od 1 lipca.

W przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw zaproponowano obniżenie od 1 lipca tego roku dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.

Poza tym zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne (do kwoty 8,7 tys. zł rocznie) z podstawy opodatkowania.

W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3.089 zł do 16.061,28 zł w 2022 r.).

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, mimo że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca, będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

Źródło: PAP BIZNES