Obrady Okrągłego Stołu w Brukseli na temat kryptowalut i blockchain
26 lutego 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła obrady „Okrągłego Stołu” w Brukseli na temat: „Kryptowaluty – szanse i zagrożenia”, którego uczestnikami byli reprezentanci instytucji Unii Europejskiej, jednostki rządowe, naukowcy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele największych europejskich giełd kryptowalut – Coinbase i BitBay.
Giełda BitBay, była jedynym reprezentantem z Polski. Brukselskie spotkanie odbyło się pod przewodnictwem Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za stabilność finansową, usługi finansowe oraz unię rynków kapitałowych.
Uczestnicy dyskutowali o wpływie technologii blockchain i kryptowalut na ważne sektory gospodarki, tym finanse. Ponadto dzielili się poglądami na temat tego, w jaki sposób Unia Europejska i instytucje finansowe powinny reagować na te wyzwania. „Okrągły Stół” został powołany z 3 przyczyn: kryptowalut i ich implikacji na rynki finansowe, ochrony inwestorów i integralności rynku w odniesieniu do kryptowalut, jako wschodzącej klasy aktywów oraz potencjału i wyzwań związanych z ICO – Initial Coin Offering.
Kryptowaluty mogą stanowić ryzyko dla konsumentów
Głównym celem Komisji jest ochrona inwestorów, rynków i zapewnienie stabilności finansowej przy jednoczesnym wykorzystaniu instrumentów kryptowalut i technologii blockchain. Jak stwierdził wiceprzewodniczący Dombrovskis, owe technologie są bardzo obiecujące dla rynków finansowych, a Unia Europejska musi zaakceptować te innowacje, aby zachować konkurencyjność. Przyznał jednak, że kryptowaluty są tematem spekulacji i stanowią znaczne ryzyko dla konsumentów. Przedstawiciele instytucji blockchain i kryptowalut odwołali się do tych argumentów, podkreślając, że są gotowi zaakceptować wszelkie regulacje chroniące konsumentów. Zarówno BitBay jak i Coinbase informują klientów o ryzyku związanym z handlem kryptowalutami.
– Niezbędnym warunkiem prowadzenia tego rodzaju usług jest wprowadzenie licencji i rejestracji posiadaczy kryptowalut oraz właśnie usługodawców. Dodatkowo, istnieje potrzeba wprowadzenia przejrzystych procedur raportowania i zgłaszania podejrzanych działań i zachowań, co powinno uzdrowić rynek wymiany kryptowalut i atmosferę wokół rynku oraz spowodować zwiększenie jego wiarygodności. Kilka państw europejskich m.in. Francja, Szwecja, czy Niemcy prowadzi intensywne prace nad wprowadzeniem regulacji dotyczących obrotu kryptowalutami. Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem byłoby ujednolicenie systemu w globalnej skali. I tak się zapewne z czasem stanie – mówi Patryk Kadlec z firmy Giełda Bitbay.
Zagrożenie praniem pieniędzy
Instytucje Unii przyznały, że krypto-aktywa stanowią zagrożenie związane z praniem pieniędzy ze względu na wysoką anonimowość transakcji. Komisja zaproponowała, aby giełdy kryptowalut oraz dostawcy portfeli podlegali dyrektywie dotyczącej praniu pieniędzy. Zostało to mocno skomentowane przez przedsiębiorców. Coinbase i BitBay oświadczyli, że posiadają już politykę AML i KYC, a także są gotowi do wprowadzenia innych niezbędnych regulacji, aby chronić konsumentów i rynek przed nielegalnymi działaniami. Patryk Kadlec z BitBay w swojej wypowiedzi podkreślił, jak ważnym jest aby wszyscy uczestnicy rynku kryptowalut, włączając w to giełdy, zapewnili bezpieczeństwo i przejrzystość.
Kolejnym poruszonym tematem dyskusji było ICO – Initial Coin Offerings. ICO stało się bardzo popularnym sposobem pozyskiwania funduszy dla nowych firm. Z powodu braku regulacji ICO naraża jednak inwestorów na znaczne ryzyko. W dużej mierze zależy to od faktów i okoliczności dotyczących konkretnych krypto-tokenów. Po pierwsze, istnieje potrzeba zrozumienia cech różnych typów tokenów. Po drugie, aby zminimalizować ryzyko związane z ICO, przedstawiciele europejskich instytucji i świata biznesu przyznali, że koniecznym jest zastosowanie obecnych regulacji IPO i potraktowanie tokenów ICO w podobny sposób do papierów wartościowych.
Podsumowując, Komisja zdecydowała w dalszym ciągu monitorować rynki kryptowalut razem z innymi interesariuszami na szczeblu Unii Europejskiej oraz międzynarodowym, włączając w to G20. Nie można wykluczyć, że pewne regulacje na poziomie Unii Europejskiej zostaną znacznie przyspieszone, z uwagi na przyszłe wydarzenia w świecie kryptowalut. Na początku marca możemy spodziewać się przedstawienia przez Komisję Europejską planu działania fintech.
Źródło: BitBay