O przyszłości systemów ochrony instytucjonalnej na „IPS Summit” w Poznaniu
2 i 3 października br. w Poznaniu miała miejsce konferencja wysokiego szczebla pt. IPS Summit, zorganizowana przez Spółdzielczy System Ochrony SGB w Poznaniu oraz Spółdzielnię Systemu Ochrony BPS w Warszawie.
Na zaproszenie organizatorów przybyli przedstawiciele Fachverband der österreichischen Raiffeisenbanken z Austrii, Finanzgruppe Deutscher Sparkassen und Giroverband i Bundesverband der Deutschen Volksbanken und Raiffeisenbanken z Niemiec, Asociación Española de Cajas Rurales z Hiszpanii oraz Raiffeisen Südtirol IPS z Włoch.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele organizacji samorządowych banków spółdzielczych, tj. p. Volker Heegemann z European Association of Co-operative Banks w Brukseli oraz p. Jacek Rapcia i Michał Krakowiak z KZBS.
Wydarzenie miało na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania systemów ochrony w bankowości spółdzielczej w poszczególnych państwach członkowskich. Wzięło w nim udział łącznie ponad 30 przedstawicieli. Omawiano szczegóły dotyczące funkcjonowania systemów ochrony instytucjonalnej w poszczególnych krajach.
Pakiet CMDI
W ramach pierwszej części, przedstawiciele IPS-SGB i SOZ BPS omówili sposób funkcjonowania i osiągnięcia systemów ochrony instytucjonalnej w Polsce, wskazując na bieżące wyzwania i perspektywy
W drugiej części najwięcej uwagi poświęcono projektowanym zmianom w prawie unijnym, wynikającym z tzw. Pakietu CMDI.
Wprowadzenia w tym punkcie dokonał dr Piotr Gałązka – Dyrektor Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli, który omówił aktualny stan prac nad tym pakietem i wskazywał na niekorzystne dla polskich IPS poprawki, które dzięki również działaniom ZBP na forum Brukseli udało się wyeliminować ze stanowiska PE.
Po przyjęciu stanowiska Parlamentu Europejskiego w 1 czytaniu w kwietniu oraz podejścia ogólnego Rady UE w czerwcu 2024 roku, należy spodziewać się otwarcia negocjacji w trilogu w ciągu najbliższych tygodni, lecz prace nie będą przebiegały zbyt szybko z uwagi na tworzenie się nowej Komisji Europejskiej.
W dalszej części swoje prezentacje i przemyślenia w tym zakresie omówili przedstawiciele wszystkich uczestniczących krajów.
Szeroka dyskusja pozwoliła na pełne zrozumienie specyfiki funkcjonowania banków spółdzielczych w poszczególnych krajach, co zapewni lepsze dopasowanie postulatów zgłaszanych w ramach prac nad pakietem CMDI.
Zasada proporcjonalności
Ostatni punkt agendy dotyczył zasady proporcjonalności, gdzie na wstępie podkreślono szybko postępującą inflację prawa unijnego, szczególnie w zakresie regulowania funkcjonowania sektora bankowego.
Na wybranych przykładach pokazano wyzwania regulacyjne w poszczególnych krajach. Dyskusja ta pokazała, że w niektórych krajach, zasady dotyczące funkcjonowania banków spółdzielczych i systemów ochrony instytucjonalnej są odmiennie uregulowane, pomimo, iż wywodzą się z tych samych aktów prawa europejskiego.
Może to być przyczynkiem do szerszego pochylenia się nad regulacjami dotyczącymi sektora bankowego w Polsce.
Było to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane w Polsce w celu stworzenia szerokiej koalicji na rzecz rozwoju systemu IPS w państwach UE.
Dzięki odbytym dyskusjom, zacieśniła się współpraca z instytucjami dbającymi o bezpieczeństwo banków spółdzielczych, która może owocować jeszcze lepszym reprezentowaniem ich interesów.