O ile zmieni się wysokość wypłacanych emerytur i rent od 1 lipca?

O ile zmieni się wysokość wypłacanych emerytur i rent od 1 lipca?
Fot. stock.adobe.com/WDnet Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
1 lipca w życie wchodzą ważne zmiany podatkowe, które obejmą emerytów i rencistów. Na zmianach zyska ok. 3,1 mln osób, które za cały 2022 rok zapłacą niższy podatek niż na zasadach z roku ubiegłego. Świadczenie na rękę wielu z nich wzrośnie nawet o ponad 100 zł, poinformował ZUS.

Reforma, która wchodzi w życie od 1 lipca 2022 roku oznacza dla emerytów i rencistów, ale także osób pobierających zasiłki, przede wszystkim dalszą obniżkę podatków.

Przeciętna korzyść zyskujących ma wynieść rocznie około 726 zł

‒ Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w pierwszym przedziale skali podatkowej zostanie obniżona z 17 do 12 proc. i będzie dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia tego roku – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj także: Waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku na poziomie 9,6 proc.? Tyle proponuje rząd

Kto i ile skorzysta na nowej stawce PIT?

Od lipca 2022 roku wypłata emerytury i renty będzie potrącana o zaliczkę na PIT według stawki 12 proc., pomniejszanej o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Na zmianach zyska ok. 3,1 mln emerytów i rencistów, a przeciętna korzyść zyskujących ma wynieść rocznie około 726 zł.

Ze świadczeń w wysokości do 2500 zł brutto miesięcznie wciąż nie będzie odprowadzana zaliczka na podatek. ‒ Kwota wolna od podatku w skali roku to wciąż 30.000 zł – wskazuje prezes ZUS.

Osoba ze świadczeniem 3000 zł miesięcznie zapłaci o 2095 zł mniej podatku za cały bieżący rok

‒ Z kolei osoby pobierające emeryturę między 2,5 a 9,3 tys. złotych otrzymają w lipcu wypłatę na rękę wyższą o kilkadziesiąt złotych niż w czerwcu. Przykładowo, jeśli ktoś pobierał emeryturę w wysokości 3000 zł, zyska 25 zł.

Osoby ze świadczeniem 4500 zł otrzymają wyższą wypłatę w lipcu o 100 zł. Najwięcej zyskają świadczeniobiorcy, którzy miesięcznie otrzymują około 4920 zł. W lipcu mogą liczyć na wyższy przelew nawet o 121 zł – wylicza prof. Gertruda Uścińska.

Czytaj także: Prezydent podpisał ustawę o 14. emeryturze, od kiedy wypłaty?

Rozliczenia roczne PIT na nowych zasadach

Na zmianach emeryci i renciści zyskają także, jeśli chodzi o wysokość podatku za cały 2022 rok.

‒ To właśnie z rozliczenia rocznego wynika, jakie finalnie są nasze obciążenia podatkowe. Z naszych obliczeń wynika, że emerytury i renty osób zyskujących mieszczą się w granicach 2,5–16 tys. zł.

Na przykład osoba ze świadczeniem 3000 zł miesięcznie zapłaci o 2095 zł mniej podatku za cały bieżący rok. Z kolei osoba otrzymująca emeryturę lub rentę w wysokości miesięcznej 4500 zł może liczyć na niższy podatek o 1606 zł – wyjaśnia szefowa ZUS.

Czytaj także: Pracownicze Programy Emerytalne: od 1 lipca 2022 roku wchodzą w życie zmiany w ustawie o PPE

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS