NUK w banku spółdzielczym: Autokrata, liberał, demokrata

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zoltkowski.wieslaw.02.100xO wynikach finansowych decyduje jakość zarządzania. Nikt nie planuje złych wyników, są one skutkiem zdarzeń nieoczekiwanych. Metody radzenia sobie z zagrożeniami to przedmiot zarządzania ryzykiem.

Wiesław Żółtkowski

Nie można sprowadzić zarządzania do przestrzegania norm nadzorczych. Zarząd musi samodzielnie analizować działalność banku, aby uwzględniać wszystkie zagrożenia, również te nie nazwane w uchwałach KNF, lecz występujące w praktyce. Ryzykiem nie zarządza się dla zadowolenia instytucji nadzorczych. Nie wszystko da się zdefiniować w prostych formułkach, ważny jest styl zarządzania bankiem.

Jakim jesteś przywódcą?

W nauce o organizacji mówi się o różnych stylach kierowania. Do potrzeb tych rozważań wskażmy tylko na cztery:

 • paternalistyczny
 • autokratyczny
 • demokratyczny
 • liberalny.

Trudno arbitralnie rozstrzygnąć, który styl jest lepszy i najbardziej odpowiedni w różnych organizacjach. Styl paternalistyczny charakteryzuje się silną dominacją zwykle starszego i doświadczonego przywódcy. Uważa on, że wie lepiej i w podstawowych sprawach inni powinni się podporządkować. Sam określa, co jest ważne i tylko w obszarach jego zdaniem mało ważnych (a takie też widzi) pozwala innym na samodzielność. Do podwładnych ma stosunek ojcowski, czuje się za nich odpowiedzialny. Wymaga, często beszta, ale nie skrzywdzi. Jeśli się akceptuje taki styl, to nawet słaby pracownik może czuć się bezpieczny.

Zarządca autokratyczny też uważa, że tylko on ma rację. Nie dopuszcza do dyskusji i wymaga bezwarunkowego podporządkowania. We wszystkich sprawach on wie lepiej. Równocześnie nie jest nastawiony na współpracę z podwładnymi, którzy nie realizują sprawnie jego poleceń. Wymaga, ale i karze oraz łatwo zwalnia. Nie ma poczucia odpowiedzialności za ludzi, których traktuje instrumentalnie.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI