Nowa prezeska PGNiG

Nowa prezeska PGNiG
Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Źródło: Energa SA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) powołała Iwonę Waksmundzką-Olejniczak na prezesa zarządu, podała spółka.

Iwona Waksmundzka-Olejniczak jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Zarządzanie i Marketing) oraz Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie (Finanse i Bankowość).

Posiada dyplom Executive MBA przyznany przez Wyższą Szkołę Handlu i Usług w Poznaniu. Ukończyła także studia podyplomowe “Project Management” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Nowa prezes PGNiG posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu spółkami kapitałowymi, w tym także z udziałem Skarbu Państwa zarówno w sektorze energetycznym jak i w sektorze bankowym.

Iwona Waksmundzka-Olejniczak pełniła funkcję Prezesa Zarządu ENERGA S.A.

Posiada również długoletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach kierowniczych m.in. jako dyrektor Biura Relacji Inwestorskich PKN ORLEN S.A., a także dyrektor Departamentu Bankowości Korporacyjnej w Banku Ochrony Środowiska S.A.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r.

Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 69 964 mln zł w 2021 r.

Tymczasem Energa informuje, że Iwona Waksmundzka-Olejniczka złożyła rezygnację z funkcji prezesa zarządu Energi z Grupy Orlen oraz członkostwa w zarządzie spółki ze skutkiem na koniec dnia 8 kwietnia 2022 roku.

„Powodem złożonej rezygnacji jest powołanie Iwony Waksmundzkiej-Olejniczak na prezesa zarządu spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo” – czytamy w komunikacie.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych.

Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW. Od końca kwietnia 2020 r. spółka należy do grupy kapitałowej PKN Orlen.

Źródło: PGNiG / Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, ISBnews