Nowy Nikiszowiec: nabór najemców przesunięty ze względu na COVID-19

Nowy Nikiszowiec: nabór najemców przesunięty ze względu na COVID-19
Osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach. Fot. PFR Nieruchomości
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
‒ Ze względu na trudną sytuację związaną z pandemią koronawirusa na Śląsku, wspólnie z władzami miasta oraz Katowickim TBS, podjęliśmy decyzję o przesunięciu naboru najemców do mieszkań przy ul. Górniczego Dorobku na wrzesień. Chcemy dać wszystkim aplikującym równe szanse i zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa przy składaniu wniosków, szczególnie tym, którzy zdecydują się na złożenie go w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Młyńskiej – podkreśla Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A.

#MarzenaSzuba: Przesunięcie naboru nie wpływa na spowolnienie prac na budowie, wręcz przeciwnie. Tam trwają zaawansowane prace budowlane, w wielu miejscach wykończeniowe #MieszkaniePlus #NowyNikiszowiec #TBS @PFR_N

‒ W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców przychyliliśmy się do propozycji PFR Nieruchomości S.A. w zakresie przesunięcia naboru najemców na nasze nowe, wspólne osiedle mieszkaniowe realizowane przy ul. Górniczego Dorobku.

Oczywiście to nie wpływa na spowolnienie prac na budowie, wręcz przeciwnie. Tam trwają zaawansowane prace budowlane, w wielu miejscach wykończeniowe.

Jednak kierując się obecną sytuacją – zarówno kwestiami bezpieczeństwa, ale i sytuacją ekonomiczną, w której wiele osób w związku z koronawirusem się znalazło, nabór będzie przeprowadzony w spokojniejszej atmosferze, kiedy jesienią mamy nadzieję sytuacja się przynajmniej częściowo ustabilizuje – mówi Marzena Szuba, wiceprezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Czytaj także: PFR Nieruchomości: 108 mieszkań w Świdniku bez poślizgu, będą gotowe w 2021 r.

Nabór wniosków online

Rekrutacja do mieszkań będzie odbywała się w całości online. Jednak osoby, które nie mają dostępu do komputera, bądź nie są w stanie wypełnić formularza będą mogły skorzystać ze wsparcia w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Młyńskiej.

W formularzu będzie trzeba podać m.in. swoje dane osobowe, zarobki, liczbę osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym i wybrać mieszkanie, którym wnioskujący jest zainteresowany.

Proces będzie miał charakter dwuetapowy. Najpierw wnioski potencjalnych najemców zostaną zweryfikowane pod względem kryteriów ustalonych w uchwale Rady Miasta Katowice.

Na najwięcej punktów mogą liczyć osoby posiadające dzieci (10 punktów za każde dziecko w gospodarstwie domowym), osoby rozliczające się z podatku dochodowego w Katowicach (10 punktów), osoby nieposiadające tytułu własności do mieszkania czy domu (6 punktów). (Pełna lista kryteriów).

Każdy złożony wniosek otrzyma odpowiednią liczbę punktów i na tej podstawie powstanie lista pierwszeństwa do mieszkań.

Kolejnym krokiem będzie ocena zdolności czynszowej przyszłego najemcy oraz weryfikacja w BIG InfoMonitorze i to one zadecydują o przyznaniu mieszkania.

Czytaj także: „Mieszkanie na start”: dopłaty do czynszów sięgające 50 tysięcy złotych miesięcznie

Nowy Nikiszowiec: 513 mieszkań, 11 lokali usługowych

Katowickie osiedle Nowy Nikiszowiec to największa do tej pory inwestycja realizowana w ramach inwestycyjnej części rządowego programu mieszkaniowego. Przy ul. Górniczego Dorobku powstaje 513 mieszkań o zróżnicowanej strukturze i szerokiej rozpiętości metraży – od 36 do 94,5 m2.

Przewidziano również 11 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od ok. 30 do ponad 220 m2. Osiedle składa się z budynków ułożonych w trzy kwartały. Każdy z nich będzie posiadał wewnętrzne, przestronne patio obsadzone zielenią i wyposażone w elementy małej architektury.

Trzy kwartały – składające się na katowickie osiedle są na różnych etapach zaawansowania. Na pierwszym z nich trwają prace wykończeniowe na klatkach schodowych oraz wykończeniowe we wnętrzach mieszkań. We wszystkich mieszkaniach w pierwszym kwartale zostały już zamontowane drzwi wejściowe. W drugim – wykonywane są posadzki, trwają prace związane z pokryciem dachu oraz wykończeniem elewacji. Na trzecim kwartale montowane są okna, prowadzone są prace dekarskie oraz trwa montaż instalacji.

Czytaj także: Ile TBS-ów powstało w 2019 roku?

Osiedle Nowy Nikiszowiec realizuje spółka celowa MDR Katowice Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, utworzona przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Źródło: PFR Nieruchomości