Nowoczesny Bank Spółdzielczy | Technologie – FINGO | Kierunek chmura. Dlaczego banki spółdzielcze sięgają po nowoczesne technologie?
Na bieżąco aktualizowane wyśrubowane normy bezpieczeństwa
Korzystanie z aplikacji SaaS otwiera przed mniejszymi instytucjami finansowymi drzwi do zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa, które przy dysponowaniu ograniczonym budżetem prawdopodobnie byłyby poza ich zasięgiem.
Dostawcy oprogramowania finansowego opartego na chmurze zewnętrznej są zobligowani (komunikat chmurowy UKNF) do zapewnienia solidnej ochrony danych przetwarzanych w bankowości. Ponadto, dbając o swoją reputację, stale monitorują i dostosowują oferowane rozwiązania do zmieniających się realiów – aktualizują oprogramowanie oraz rozwiązania zabezpieczające przed cyberatakami, a także cyklicznie przechodzą zewnętrzne audyty i certyfikacje.
– Odpowiedzialność za bezpieczeństwo systemu w dużej mierze spoczywa na dostawcy usługi SaaS. Nie zwalnia to jednak odbiorcy ze współodpowiedzialności za bezpieczeństwo – to właśnie infrastruktura wewnętrzna jest najczęstszym celem cyberataków. Wdrożenie dobrych praktyk, takich jak zasada najmniejszego uprzywilejowania czy uwierzytelnianie wieloskładnikowe są kluczowe dla zachowania odpowiedniego poziomu ochrony całego systemu – wyjaśnia Maciej Bała, Security Operations Engineer w FINGO.
Łatwość wdrożenia bez budżetu nadwyrężenia
Przejście na aplikacje SaaS to także niższy próg wejścia, gdyż eliminują konieczność inwestycji w sprzęt i licencje oprogramowania. To znacząco zmniejsza koszty początkowe i czas wdrożenia – z aplikacji można korzystać niemal natychmiast po zakupie.
– Model oparty na subskrypcji umożliwia instytucjom finansowym przekształcenie dużych wydatków kapitałowych w przewidywalne koszty operacyjne. Dzięki temu zyskują one na elastyczności finansowej, a także na skalowalności i bezpieczeństwie, które są trudne do osiągnięcia w ramach tradycyjnych modeli IT – podkreśla Piotr Malczak, Chief Product Officer w FINGO Systems.
Ciągła aktualizacja i dostosowywanie do nowych wytycznych nadzorcy
Aktualizacja systemów jest kluczowa dla ściśle regulowanych instytucji finansowych. Klasyczne aplikacje instalowane na serwerach banku wymagają stałego monitoringu pracowników i samodzielnej aktualizacji, np. podniesienia wersji bazy danych.
Usługi SaaS eliminują tę konieczność, ponieważ dostawca dba o aktualizacje systemowe, a w przypadku produktów do sprawozdawczości obligatoryjnej także o zmiany w taksonomii. Dzięki temu systemy pozostają zawsze zgodne z najnowszymi wymogami regulacyjnymi, co jest priorytetem w sektorze finansowym.
– Zakres działań administratora systemów IT podczas aktualizacji klasycznych aplikacji jest różny w zależności od wewnętrznej polityki banku. W przypadku systemów SaaS ich praca w tym zakresie jest ograniczona do niezbędnego minimum, a tym samym mogą oni poświęcić czas na inne ważniejsze z biznesowego punktu widzenia działania – wyjaśnia Bartłomiej Knapik, Release and Platform Manager w FINGO.
Podsumowując, aplikacje bazujące na zewnętrznej chmurze powoli upowszechniają się w bankowości spółdzielczej. Przejście na rozwiązania SaaS, np. w przypadku sprawozdawczości obligatoryjnej, to niewątpliwy przełom w bankowej codzienności i przeniesienie pracy na efektywniejszy poziom. A także umożliwienie instytucjom finansowym skoncentrowanie się na rozwoju i dostarczaniu wartości dla swoich klientów.