Nowoczesny Bank Spółdzielczy | Technologie – Asseco Poland | Bank w chmurze – korzyści 360 stopni
Joanna Wijata-Siedlecka
Dyrektor Programu WPI
Asseco Poland
Dyskusje na temat transformacji chmurowej w sektorze finansowym są niezwykle złożone i z reguły kluczową kwestię odgrywa różnorodność banków, ich indywidualne potrzeby oraz możliwości. Wynika to z tego, iż pomiędzy samymi bankami istnieją istotne różnice zarówno w zasobach finansowych, ludzkich, jak i technologicznych. Tym bardziej warty podkreślenia jest fakt, iż to dla mniejszych banków, które dysponują relatywnie mniejszymi środkami finansowymi, chmura może stanowić szansę na dostęp do nowoczesnych technologii i być narzędziem do zapewnienia swoim produktom oraz usługom konkurencyjność względem oferty technologicznych liderów branży finansowej.
Trend ten widać, chociażby na przykładzie migracji banków spółdzielczych zrzeszenia SGB, gdzie na obecną chwilę taki model funkcjonowania wybrało 50 z nich, i to bez względu na to, czy wcześniej wykorzystywali systemy Asseco, Novum czy SoftNet. Również banki ze zrzeszenia BPS coraz częściej sięgają po rozwiązania chmurowe, o czym świadczyć może zwiększone zainteresowanie rozwiązaniem WPI dostarczonym przez Asseco. Dodatkowo sam bank zrzeszający także wybrał rozwiązanie chmurowe.
Nie jest to jednak wyłącznie specyfika banków spółdzielczych, a raczej zjawisko powszechne w świecie finansowym. Z raportu Centrum Procesów Bankowych i Informacji1 przygotowanym wspólnie z firmami Cloudware oraz PwC Polska wynika, że już 35% instytucji finansowych wdrożyło chmurę we wszystkich lub większości obszarów swojej działalności, a 46%, które do tej pory nie stawiały na chmurę, planuje przenieść do niej całą swoją działalność w ciągu najbliższych dwóch lat.
Choć bezpieczeństwo danych w chmurze początkowo bywało punktem krytyki, to dotychczasowe doświadczenia oraz wykorzystywane przez dostawców nowoczesne narzędzia technologiczne pokazują, że to właśnie to rozwiązanie zapewnia najwyższy poziom zabezpieczeń. Dzięki zaawansowanym mechanizmom kontroli dostępu, szyfrowaniu danych i ciągłemu monitorowaniu banki mogą skutecznie zabezpieczyć swoje informacje, nawet w obliczu dynamicznie rozwijających się zagrożeń cybernetycznych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż mniejsze, lokalne instytucje w trosce o ochronę swoich danych mają często problem z pozyskaniem wysoko wykwalifikowanych specjalistów z obszaru cyberbezpieczeństwa. Na co dzień borykają się bowiem z konkurowaniem o te talenty z większymi podmiotami. Korzystanie z usług chmurowych dostarczanych przez podmioty o ugruntowanej, stabilnej pozycji w znacznym stopniu rozwiązuje te problemy.
Z założenia rozwiązania chmurowe mają przynosić bankom nie tylko wzrost bezpieczeństwa, ale także ogromne korzyści operacyjne i biznesowe. Jedną z największych zalet jest skalowalność. Dzięki chmurze banki mogą elastycznie dostosowywać swoje zasoby do zmieniających się potrzeb, co pozwala im na efektywne zarządzanie obciążeniem oraz szybką reakcję na wzrost zapotrzebowania na usługi wymagające stosownych zasobów w obszarze techniczno-sprzętowym. Tu warty podkreślenia jest fakt, że banki, korzystając z chmury, mogą zdecydowanie szybciej wdrażać nowe rozwiązania, testować innowacje i dostarczać klientom coraz to nowocześniejsze usługi, chociażby takie, które wykorzystują technologię AI.
Aspekt finansowy również odgrywa istotną rolę. Koszty utrzymania własnych zasobów IT, zwłaszcza w obszarze infrastruktury, mogą być znacznie wyższe niż korzystanie z rozwiązań chmurowych, co sprawia, że stają się one coraz bardziej opłacalne. Zamiast inwestować we własną infrastrukturę sprzętową i utrzymywać własne centra danych, banki mogą skorzystać z płatności w modelu subskrypcyjnym adekwatnym do bieżących potrzeb. W efekcie przynosi to realne oszczędności.
Podsumowując, transformacja do chmury oferuje instytucjom finansowym szereg korzyści, takich jak większa elastyczność, bezpieczeństwo danych oraz obniżenie kosztów. Dlatego też, mimo wyzwań związanych z różnorodnością sektora finansowego, chmura staje się nieodłącznym elementem strategii IT dla banków, zapewniając im konkurencyjność i rynkową innowacyjność.