Nowoczesny Bank Spółdzielczy. Bezpieczeństwo. Grupa Arcus: Banki w awangardzie innowacji
Jednym z największych problemów biznesowych są zatory płatnicze wynikające z niezapłaconych faktur i rachunków. Zaległości mogą zagrozić płynności finansowej firm, skutkując wydłużającą się spiralą zadłużenia, w którą wpadają kolejne podmioty znajdujące się w łańcuchu dostaw.
Odpowiedzią na te zagrożenia jest rosnący z roku na rok rynek faktoringu. Firma przekazuje faktury faktorowi, który w krótkim czasie (z reguły 24 godz.) pokrywa ok. 80% – czasem więcej – fakturowanej należności, następnie sam dochodzi płatności od odbiorcy faktury. Pozostałe 20% spłaca po zapłacie faktury oraz pobiera wynagrodzenie w formie prowizji.
Jak wynika z danych Polskiego Związku Faktorów, powierzone w zeszłym roku faktury opiewały w sumie na 176 mld zł. Z jednej strony świadczy to o problemach z płynnością w skali całej gospodarki, z drugiej o proaktywnym podejściu firm i podmiotów finansowych.
Aktywność powinna jednak iść w parze z innowacyjnością. Wiele czynności podczas operacji faktoringowych nadal dokonywanych jest ręcznie. To stwarza potencjalne ryzyka. Pierwszym jest możliwość popełnienia błędu, co w przypadku dokumentów księgowych może mieć poważne skutki. Drugim jest nieoptymalne zagospodarowanie czasu, który stanowi jeden z kluczowych zasobów każdego przedsiębiorstwa. Ręczna rejestracja nie tylko faktur trwa dłużej, ale także wymusza stosowanie mechanizmów kontroli, które angażują jeszcze więcej czasu i podnoszą koszty.
Istnieją jednak rozwiązania kompleksowe, dedykowane wyłącznie rynkowi faktoringu. Arcus SI (Grupa Arcus) jest jedynym w Polsce dystrybutorem rozwiązań spółki Novabase – lidera portugalskiego rynku IT – przeznaczonych do faktoringu. Dzięki zautomatyzowaniu procesów, system zapewnia przejrzystość i minimalizowanie kosztów przetwarzania faktur, przesyłania plików i monitorowania operacji. Narzędzie dostarcza pełne informacje na temat klientów i kontraktów za pomocą przyjaznego interfejsu. Posiada rozwiązania raportujące o upływających terminach dotyczących każdego dokumentu, co zwiększa produktywność oraz oszczędza zasoby przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie zgodności danych. Narzędzie jest w pełni konfigurowalne z innymi systemami ERP lub może funkcjonować autonomicznie.
– Obserwujemy, że przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po faktoring. Jak pokazują dane Polskiego Związku Faktorów, rynek tych usług rośnie co roku średnio o 18%, zaś korzysta z niego 8 tys. klientów – mówi Łukasz Sztyber, prezes Arcus SI. – To wyznacza potencjał tego rynku i wpisuje się w naszą filozofię optymalizacji procesów w firmie, czemu służą dedykowane narzędzia ERP, które oferujemy naszym klientom – ujawnia Łukasz Sztyber. Grupa Arcus, w skład której wchodzi Arcus SI, od lat wspiera przedsiębiorstwa, organizacje i samorządy, dostarczając szyte na miarę narzędzia z zakresu zarządzania drukiem, pozwalające obniżyć koszty obiegu papieru nawet o 30%. Obok znanych z japońskiej niezawodności urządzeń Kyocera, Arcus oferuje kopertownice i adresarki renomowanej amerykańskiej firmy Pitney Bowes, które pozwalają zastąpić setki pracowników przygotowujących korespondencję ręcznie. Grupa Arcus to także systemy telematyczne, jak Teagle, pozwalające optymalizować koszty zarządzania flotą samochodową poprzez promowanie odpowiedniego stylu jazdy kierowców i kontrolę ruchu pojazdów.
– Jako Grupa Arcus posiadamy wieloletnie doświadczenie w automatyzacji procesów biznesowych, również w modelu outsourcingowym. Narzędzia do faktoringu mogą być elementem szerokiego pakietu innowacji dla firm i instytucji finansowych. To kolejny w naszym portfolio obszar narzędzi optymalizujących zarządzanie. Już teraz wspieramy mBank, Bank Millennium oraz Alior Bank – ujawnia Michał Czeredys, prezes firmy Arcus SA