Nowoczesne Zarządzanie Biznesem: Po pierwsze dane, po drugie informacja

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kf.2014.k4.foto.010.250xCo zrobić, by firma rosła o 10 proc. szybciej niż dotychczas? Podpowiedź podsuwają najnowsze wyniki badania, które na zlecenie BSA | The Software Alliance przeprowadził w Europie i Stanach Zjednoczonych Ipsos Public Affairs. Menedżerowie wysokiego szczebla przyznali, że kluczem do sukcesu w segmencie dużych, jak i mniejszych organizacji jest analiza danych.

Coraz więcej firm docenia korzyści z analizy danych

Korzyści, jakie mogą zapewnić rozwiązania do analizy danych dostrzegane są przez kierownictwo firm na kilku płaszczyznach. Najwięcej respondentów (80 proc. spośród 1500 zapytanych) twierdzi, że analizy danych ułatwiają budowanie relacji z klientami, umożliwiając efektywniejsze wyjście naprzeciw potrzebom rynku. Niewiele mniej menedżerów (72 proc.) dodaje, że analizy pomagają przy tworzeniu nowych produktów i usług (72 proc.), a także przy planowaniu zatrudnienia (58 proc.).

Skuteczniejsze zarządzanie portfolio oraz polityką zatrudnienia przekłada się z kolei na szybszy rozwój przedsiębiorstw. Zależność dostrzega coraz więcej menedżerów. 24 proc. zapytanych przez Ipsos Public Affairs przyznało, że 10-proc. wzrost firm wynika z analizy danych. Kolejne 43 proc. dodaje, że ów wpływ będzie widoczny w najbliższych 5 latach.

Szczególną uwagę na to zwraca Victoria Espinel, prezes i dyrektor generalny BSA. – Narzędzia analizy danych są wykorzystywane nie tylko przez firmy technologiczne. Użytkownikami są także pracownicy z firm o innym profilu działalności i różnej wielkości – wyjaśnia Victoria Espinel i dodaje: – Innowacje w zakresie zarządzania danymi pomagają wszakże prowadzić działalność w efektywniejszy sposób. Firmy otrzymują odpowiedzi i rozwiązania zarówno mniejszych, jak i większych problemów. Niesie to ze sobą daleko idące korzyści.

Dlaczego warto analizować dane z wielu źródeł?

Big Data umożliwia podejmowanie optymalnych decyzji na poziomie strategicznym i operacyjnym, co przekłada się na wyższe zyski. Dzieje się tak jednak pod kilkoma warunkami. Jednym z nich jest analiza nie tyle wielkich, co zróżnicowanych zbiorów danych.

Za przykład niech posłuży branża budowlana, która przed ostatnimi mistrzostwami Europy w piłce nożnej wydawała się głównym beneficjentem wielkich infrastrukturalnych inwestycji. Całkowita wartość usług budowlanych utrzymywała się na wysokim poziomie od wielu kwartałów. Gdyby jednak przeprowadzić dogłębną analizę, obejmującą także nieustrukturyzowane dane, to okazałoby się, że przychody branży wprawdzie rosły, ale już na rok przez piłkarskimi rozgrywkami wielkość średniej marży zaczęła szybko spadać, a wiele firm budowlanych zaczęło tracić płynność finansową. Szybkie wykrycie negatywnych trendów umożliwiłoby podjęcie działań wyprzedzających, np. zmianę portfela inwestycyjnego.

Facebook prawdę ci powie

Analizy zróżnicowanych zbiorów danych, w tym informacji, które są publicznie zamieszczane na portalach społecznościowych, mogą zapewnić wymierne korzyści takż...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI