Nowi członkowie zarządu Orlenu

Nowi członkowie zarządu Orlenu
Fot. stock.adobe.com / Skórzewiak
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada nadzorcza Orlenu powołała od 13 czerwca 2024 roku Artura Osuchowskiego na stanowisko członka zarządu ds. energetyki i transformacji energetycznej, a Marka Balawejdera od 1 sierpnia na funkcję członka zarządu ds. handlu hurtowego i logistyki - poinformowała spółka w komunikacie.

Marek Balawejder to menedżer z 30-letnim doświadczeniem zawodowym w zarządzaniu wielowymiarowymi organizacjami w firmach takich jak Pepsico, Polkomtel, Raiffeisen, Action oraz PKN Orlen, a także doświadczeniem w prowadzeniu własnej działalności biznesowej w zakresie doradztwa i zarządzania w modelu „interim management”.

Podczas kariery zawodowej pełnił wysokie stanowiska dyrektorskie, jak również pełnił rolę prezesa zarządu spółek kluczowych branż, prowadzących swoją działalność z wykorzystaniem hurtowych i detalicznych kanałów sprzedaży zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jako prezes był zaangażowany w przygotowanie strategii optymalizacji procesów tradingowych i logistycznych spółki Orlen Gazjak również twórcą pomysłu integracji spółki Orlen Gaz i Orlen Paliwa, którego efektem było stworzenie największego w Polsce operatora hurtowej sprzedaży paliw płynnych.

Artur Osuchowski to manager z ponad 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu firmami przemysłowymi o zasięgu międzynarodowym. W latach 2008-2019 pełnił funkcję członka zarządu Ciech, gdzie odpowiadał m.in. za zarządzanie Dywizją Sodową, generującą ponad 80 proc. wyniku EBITDA grupy. Nadzorował kluczowe obszary funkcjonalne, takie jak: sprzedaż, relacje inwestorskie, projekty M_A – w tym dotyczące aktywów energetycznych, nadzór korporacyjny.

Realizował projekty strategiczne, mające na celu restrukturyzację Grupy i wzrost jej wartości, przy jednoczesnym spełnieniu warunków redukcji emisji i efektywności energetycznej, dzięki czemu Grupa Ciech stała się liderem rentowności wśród koncernów przemysłowych w Europie.

W latach 2021-2024 był członkiem zarządu spółki Ege Kimya Polska, realizującej projekty w obszarze elektromobilności (rozwój mocy produkcyjnych soli niklu i kobaltu do produkcji baterii do samochodów elektrycznych).

Na początku kariery zawodowej pracował w Raiffeissen Bank Polska oraz w międzynarodowych firmach doradczych: Ernst_Young Corporate Finance i KPMG Advisory, gdzie realizował projekty dla największych firm energetycznych i przemysłowych, działających w Europie Centralnej i Wschodniej.

Członek Rad Nadzorczych spółek notowanych na GPW, takich jak: Asseco Business Solutions, Benefit Systems, CI Games, Poltreg.

Źródło: PAP BIZNES