Nowe technologie w Banku Spółdzielczym: Zbuduj sobie nowy e-bank

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2011.05.foto.047.a.200xUnijna agenda cyfrowa nakłada obowiązek uruchomienia do 2015 r. szybkiego internetu dla co najmniej połowy mieszkańców Polski. Pomóc mogą w tym środki z Brukseli - ponad miliard euro na budowę sieci w gminach i w małych miastach.

Pierwszymi beneficjentami będzie pięć regionów Polski wschodniej, w których ma być zbudowana sieć szerokopasmowa o wartości 300 mln euro. To największy obecnie projekt telekomunikacyjny w Europie finansowany ze środków unijnych. W efekcie powstanie tzw. infrastruktura szkieletowo dystrybucyjna umożliwiająca ponad 6 mln mieszkańcom dostęp do sieci przesyłu danych za pomocą domowego komputera.

Superszybki internet LTE

Niedawno, za sprawą prywatnego kapitału, została uruchomiona w Polsce pierwsza na świecie technologia szerokopasmowego internetu mobilnego LTE 1800 w paśmie 20 MHz. Sieć czwartej generacji (4G) jest znacząco szybsza od pozostałych (HSPA+ i UMTS), może też obsługiwać znacznie większą liczbą użytkowników. Technologia zapewnia pobieranie danych z prędkością 153 Mbps, a docelowo do 326 Mbps, oraz wysyłanie danych z prędkością 48 Mbps, a docelowo do 86 Mbps. Projekt LTE 1800 MHz może być uruchomiony we wszystkich lokalizacjach, w których dotychczas funkcjonował GSM 1800, co oznacza, że sygnał będzie dostępny zarówno w aglomeracjach, jak i małych miastach. Docelowo obejmie zasięgiem blisko 100 proc. gospodarstw domowych w kraju.

Dzięki LTE możliwe będzie budowanie na terenach słabo zaludnionych stacji bazowych wykorzystujących niższe częstotliwości, a więc zapewniających znacznie większy zasięg działania (jedna stacja obsłuży obszar o promieniu nawet kilkudziesięciu kilometrów), dodatkowo cała inwestycja będzie mniej kosztowna dla operatorów.

Według urzędu statystycznego Eurostat krajem o największym zasięgu internetu w Unii Europejskiej jest Holandia (dostęp ma 90 proc. gospodarstw domowych). Średnia dla Unii wynosi 65 proc. W Polsce obecnie dostęp do sieci ma 59 proc. gospodarstw domowych, a ponad połowa łączy to dostępy szerokopasmowe. Według unijnych standardów z sieci korzysta 39 proc. Polaków w wieku 16-74 lata. Ocenia się, że wskaźniki te są co najmniej trzykrotnie niższe dla terenów wiejskich. Korzystanie z internetu na wsi zwykle odbywa się za pośrednictwem słabego połączenia komórkowego, a istnieją rejony, gdzie nie jest łatwo nawet o dostęp do sieci GSM.

FACEBOOK W BIZNESIE

Według ankiety Jupiter Research aż 80 proc. internautów odwiedziło lub wciąż odwiedza jakiś serwis społecznościowy, a ponad 2/3 w co najmniej jednym z nich ma swój profil. Prawie połowa internautów zagląda do tych serwisów codziennie lub prawie codziennie, a dla 16 proc. jest to pierwsza strona, na którą wchodzą każdego dnia. Coraz częściej są w nich obecne przedsiębiorstwa, również dlatego, że mogą spotkać tam swoich klientów. Jedna trzecia internautów przyznaje, że portale społecznościowe wpływają na ich decyzje zakupowe.

IT.bank@dla klienta.pl

Niestety, jak dotąd z tzw. e-bankingu w większości korzystają mieszkańcy miast, skracając sobie i tak niedaleką drogę do banku. Jest jednak szansa, że to się wkrótce zmieni! Badania dowodzą, że e-banki szybko zyskują na popularności i są preferowane, zwłaszcza przez młodych ludzi. ZBP ocenia, że w 2013 r. sektor bankowy będzie obsługiwał 13 mln aktywnych e-klientów, w tym blisko 2 mln przedsiębiorców. Aktualnie aktywnych użytkowników e-banków, czyli wykonujących miesięcznie co najmniej jedno logowanie na rachunku, jest już ponad 9,5 mln. Ocenia się, że w czasie jednego logowania klient indywidualny dokonuje średnio 4,3, a mała firma blisko 15 transakcji. Przeciętna wartość indywidualnego przelewu internetowego wynosi 1179 zł, w przypadku sektora MŚP – 3500 zł.

Banki oferują cały wachlarz usług poprzez elektroniczne kanały dystrybucji, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI