Nowe szaty zarządzania majątkiem

Nowe szaty zarządzania majątkiem
Źródło: Comarch
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O nowym modelu świadczenia usług doradczych oraz o zmianach technologicznych w tym sektorze spowodowanych koniecznością działania w czasie pandemii ‒ piszą w komentarzu Sławek Wójcik, Product Manager, Business Solution Architect & Daniel Madajewski Product Marketing Manager.

Według raportów i opinii ekspertów z Wielkiej Czwórki firm konsultingowych, niektóre ze spowodowanych pandemią zmian technologicznych i cyfryzacja w branży zarządzania majątkiem pozostaną z nami na stałe i będą normą na przyszłość.

Korzyści płynące z cyfryzacji obejmują różne obszary działalności. Niektóre z nich nie znikną po tym, jak uporamy się z pandemią

To nie są złe wieści: niektóre źródła podają, że doradcy, którzy wdrożyli narzędzia cyfrowe, odnotowali 77% wzrost w retencji klientów. Gdy o tym pamiętamy, przesuwanie budżetów do działów operacyjnych i IT wydaje się być dobrym posunięciem dla banków i firm zarządzających majątkiem.

Korzyści płynące z cyfryzacji obejmują różne obszary działalności. Niektóre z nich nie znikną po tym, jak uporamy się z pandemią. Dotyczy to interakcji z klientem i doradztwa, wprowadzania nowych użytkowników korzystając z narzędzi samoobsługowych, raportowania dla klientów oraz wykorzystania robo-doradztwa lub sztucznej inteligencji do wspierania decyzji podejmowanych przez klientów.

Czytaj także: Jak sztuczna inteligencja może pomóc bankom przetrwać w świecie zerowych stóp procentowych?

Nowy model usług doradczych

Dostosowanie się do nowej normy będzie polegało na zaprojektowaniu przyszłego modelu świadczenia usług doradczych, który pomimo przyspieszonej transformacji cyfrowej musi być wielokanałowy. W centrum relacji z klientem pozostaną opiekunowie klienta, jednak będą oni wspierani przez rozwiązania cyfrowe, które poprawiają efektywność, wygodę i skalowalność prowadzonego biznesu.

Rozwój fintechów sprawił, że robo-doradcy weszli do głównego nurtu, dlatego nawet duże instytucje muszą mieć taką broń w swoim arsenale. Wykorzystanie algorytmów do generowania porad inwestycyjnych dla inwestorów indywidualnych w oparciu o ich profil ryzyka może zarówno obniżyć koszty, jak i przyciągnąć nowych, obeznanych z technologią klientów.

W centrum relacji z klientem pozostaną opiekunowie klienta, jednak będą oni wspierani przez rozwiązania cyfrowe

Nie można jednak zapominać, że zarządzanie majątkiem to wciąż branża, w której motorem są relacje. Klienci chcą kontaktować się z żywymi doradcami, zwłaszcza gdy rynki są niestabilne.

Podsumowując, zarządzający majątkiem będą raczej poszukiwać hybrydowych usług robo-doradztwa, które łączą ludzką wiedzę i doświadczenie z technologicznymi umiejętnościami robo-doradców.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Nowe technologie zmienią nie tylko gospodarkę

Bardziej cyfrowy front-office

Wdrażanie platform i kładzenie nacisku na kanały cyfrowe jest obecnie ważniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Aby pozostać konkurencyjnym i w pełni wykorzystać hybrydowe podejście do robo-doradztwa, zarządzający majątkiem będą musieli wdrożyć bardziej cyfrowy front-office. Aby zapewnić lepsze doświadczenie klienta, przy wyborze odpowiedniej platformy należy położyć nacisk na onboarding klienta i komunikację z nim.

W dobie zdalnych interakcji klienci otrzymują od swoich doradców raporty inwestycyjne w różnych formach w szybszym tempie. Jest to przez nich wysoko cenione i napędza popyt na ulepszone narzędzia raportowania dla klientów.

Aby zapewnić lepsze doświadczenie klienta, przy wyborze odpowiedniej platformy należy położyć nacisk na onboarding klienta i komunikację z nim.

Pandemia Covid-19 wymusiła również pewne zmiany, które zadomowią się na dłużej, gdy świat wróci do nowej normy. Prospecting, pozyskiwanie nowych leadów i sprzedaż prawdopodobnie nie będzie odbywać się tylko twarzą w twarz, choć doradca jest nadal kluczowym elementem branży zarządzania majątkiem.

Nic tak nie buduje relacji jak wspólny lunch czy kawa. Webinary, cyfrowe kampanie marketingowe i prospecting online oczywiście przetrwają i będą konkurować z wydarzeniami offline, konferencjami i generowaniem nowych leadów podczas lunchu z potencjalnym klientem.

Cyfryzacja zwiększa sprawność, co w dłuższej perspektywie przynosi korzyści i zwiększa rentowność. Rozważając wdrożenie platformy cyfrowej, zarządzający majątkiem powinni wziąć pod uwagę zmiany spowodowane pandemią i znaleźć rozwiązanie, które uwzględni wszystkie z nich.

Każda firma powinna również przeprowadzić własne badania, aby dowiedzieć się, jakich narzędzi technologicznych najbardziej jej brakuje. Należy przemyśleć sposób segmentacji i obsługi klientów oraz wybrać doświadczonego dostawcę, który będzie wspierał rozwój nowej platformy i kanałów dystrybucji.

Cyfryzacja zwiększa sprawność, co w dłuższej perspektywie przynosi korzyści i zwiększa rentowność

Czujesz, że powyższe odnosi się do Twojej obecnej sytuacji? Comarch Wealth Management może być właściwym rozwiązaniem Twoich problemów i wyzwań. Nasza platforma jest wyposażona w funkcje, które obejmują wszystkie zmiany cyfrowej [r]ewolucji i pozwoli Ci na udzielanie najlepszych porad inwestycyjnych wszystkim Twoim klientom. Usprawnij codzienną pracę opiekunów klienta i przenieś doświadczenie klienta na najwyższy poziom z Comarch Wealth Management.

Sławek Wójcik, Product Manager, Business Solution Architect,

Daniel Madajewski, Product Marketing Manager,

Comarch.

Comarch Wealth Management: dowiedz się więcej

Źródło: aleBank.pl