Nowe strategie Produktowe: Konkurencja (ta prawdziwa) nie śpi

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2010.01.foto.18.a.100xGIGANT BLISKO CIEBIE

Bank PKO BP pozyskał z publicznej emisji akcji 5,125 mld zł, co zdaniem zarządu pozwoli w okresie dwóch najbliższych lat zdobyć tytuł lidera polskiej bankowości.

Bank PKO BP pozyskał z publicznej emisji akcji 5,125 mld zł.

Dzięki podwyższeniu kapitału możliwości kredytowania w PKO BP są obecnie na poziomie około 40 mld zł. Około 81 proc. wpływów z nowej emisji wzmocni akcję kredytową, w tym 60 proc. stanowi wsparcie dla rozwoju segmentu detalicznego, zaś 40 proc. korporacyjnego.

Kierunki działalności wyznacza struktura portfela, na który w 40 proc. składają się kredyty dla korporacji oraz samorządów, 40 proc. stanowią kredyty hipoteczne, a 20 proc. kredyty konsumpcyjne. Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego po trzech kwartałach 2009 r. osiągnęła skonsolidowany zysk brutto w wysokości 2 mld 310 mln zł oraz zysk netto w wysokości 1 mld 789 mln zł.

DOBRY WUJEK POMOŻE

W 2010 r. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestuje w Polsce 400 mln euro, w tym ok. 220 mln euro w sektor bankowy. Jednym z beneficjentów będzie Bank Millennium, który podpisał z EBOR umowę o 100 mln euro pożyczki na zwiększenie kredytowania klientów z sektora małych i średnich firm. W listopadzie ub.r. Bank Millennium podjął uchwałę o emisji 425 mln akcji, z której planuje pozyskać około 1 mld zł. Emisja planowana jest w I kwartale br., Banco Comercial Portugues, główny akcjonariusz potwierdził już, że wykona swoje prawa poboru w całości.

Grupa Millennium zapowiada, że liczba jej aktywnych klientów korporacyjnych w ciągu najbliższych kilku lat wzrośnie z ok. 9,6 tys. do ponad 15 tys. Rozwój będzie oparty na istniejącej sieci około 480 oddziałów detalicznych i 31 centrów biznesowych. Celem jest uzyskanie do 2012 r. około 7-proc. udziału w rynku detalicznym.

EBOiR zainwestuje w sektor banków komercyjnych 220 mln euro.

EBOiR prowadzi też rozmowy z dwoma innymi bankami komercyjnymi na otwarcie linii kredytowych o wartości ok. 50 mln euro. Negocjacje mają zostać sfinalizowane jeszcze w I kwartale br. Bank udzieli ponadto pożyczki Europejskiemu Funduszowi Leasingowemu (EFL) w wysokości 70 mln euro, z czego co najmniej 85 proc. zostanie przekazanych w polskiej walucie. Pożyczka zostanie przeznaczona na dokapitalizowanie EFL, co zwiększy jego możliwości zaangażowania w obsługę sektora MŚP.

KONTA NA CELOWNIKU

BZ WBK przygotował nowe narzędzie informatyczne pomagające w przeniesieniu listy odbiorców przelewów internetowych z innego banku. eKonwerter pozwala uniknąć mozolnego wprowadzania danych odbiorców w usługach bankowości internetowej. BZ WBK zapewnia m.in.:

 • poinformowanie pracodawcy listem poleconym o nowym numerze rachunku do przelewu wynagrodzenia,
 • poinformowanie w imieniu klienta właściwego urzędu skarbowego, listem poleconym za potwierdzeniem zwrotnym, o nowym numerze rachunku bankowego klienta,
 • pomoc w utworzeniu zleceń stałych, poinformowanie klienta o konieczności osobistego odwołania zleceń stałych w poprzednim banku,
 • pomoc w przeniesieniu poleceń zapłaty, przekazanie do wierzycieli, w imieniu klienta, nowych zgód dotyczących polecenia zapłaty oraz poinformowanie klienta o konieczności osobistego odwołania wcześniej wydanych zgód dla tych wierzycieli.

BZ WBK sposobi się do walki o konta osobiste.

Ponadto osoby, które przenoszą swoje rachunki do BZ WBK mogą liczyć na tzw. balance transfer, czyli przeniesienie limitu kredytowego w koncie osobistym, a jeżeli nie posiadały go w poprzednim banku – uruchomienie limitu na podstawie półrocznej historii poprzedniego rachunku.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI