Nowe możliwości korzystania z własnej historii kredytowej – umowa pomiędzy BIK i niemieckim biurem SCHUFA.
Dzięki umowie pomiędzy Biurem Informacji Kredytowej i niemieckim biurem SCHUFA Hol-ding AG, Polacy mieszkający w Niemczech będą mogli korzystad ze swojej historii kredyto-wej zbudowanej w kraju, również w kontaktach z bankami niemieckim. Analogicznie, pol-skie banki będą mogły sięgad po historie kredytowe osób, które wcześniej zaciągały kredyty w bankach niemieckich.
W Niemczech mieszka obecnie ok. 400 tys. Polaków. Według sza-cunków w bazie SCHUFA znajduje się około 120 tys. informacji o osobach mających adres zamieszkania lub miejsce urodzenia w Polsce.Zasady prawne umożliwiające wymianę informacji o kredytobiorcach pomiędzy kredytodaw-cami z paostw członkowskich UE określa Dyrektywa 2008/48/EU z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki. Realizuje ona jedno z podstawowych założeo jed-nolitego rynku usług finansowych, tj. korzystanie przez konsumenta z kredytów detalicznych w dowolnym kraju Unii Europejskiej (zintegrowany rynek kredytów detalicznych). Nowa usłu-ga BIK sprawia, że również dla Polaków będzie to faktycznie łatwiejsze.
„Teraz Polak starający się o kredyt w Niemczech, a docelowo w dowolnym paostwie Unii, będzie mógł za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej i jego partnerów prowadzących analogiczną działalnośd za granicą, wylegitymowad się swoją pozytywną historią kredytową z innego kraju. Może to znacząco ułatwid uzyskanie kredytu”. – podkreśla Leszek Makarow, Wiceprezes Zarządu BIK.
Dla banków możliwośd pozyskania informacji o historii kredytowej klienta za granicą (Polaka lub Niemca) będzie stanowid istotne rozszerzenie dostępnego dotychczas zakresu danych. Obywatele Niemiec są czwartą najliczniej reprezentowaną w bazie BIK grupą obcokrajowców (po obywatelach Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Rosji). Do tej pory pozyskiwanie za pośrednic-twem BIK informacji o ich zobowiązaniach w niemieckich bankach nie było możliwe dla ban-ków w Polsce, podobnie jak historia kredytowa Polaków mieszkających wcześniej na emigracji. Po stronie banków niemieckich można spodziewad się dużego zainteresowania informacjami o Polakach. Od maja 2011 roku mogą oni nie tylko mieszkad, ale i pracowad bez specjalnych pozwoleo za zachodnią granicą.
„Szacuje się, że w Niemczech mieszka dziś około 400 tys. polskich obywateli. W bazie SCHUFA zgromadzone są dane o zobowiązaniach finansowych ok. 120 tys. osób, które mają adres zamieszkania lub miejsce urodzenia w Polsce. Teraz, dzięki wymianie informacji z BIK, niemieckie banki będą mogły sprawdzid historię kredytową wszyst-kich potencjalnych klientów, którzy do tej pory nie mieli z nimi relacji, a korzystali z produktów bankowych w Polsce.” – mówi Peter Villa, Członek Zarządu SCHUFA Holding AG. Polskie Biuro Informacji Kredytowej jest najważniejszym biurem kredytowym z państw nowych krajów UE, z którym niemiecka SCHUFA zdecydowała się współpracować.
Dyrektywa w sprawie umów o kredyt konsumencki nałożyła na każde państwo członkowskie obowiązek umożliwienia kredytodawcom z innych państw członkowskich dostępu do baz danych, służących ocenie zdolności kredytowej na warunkach niedyskryminacyjnych. Oznacza to, że wszyscy kredytodawcy – banki i firmy pożyczkowe, ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, mają mieć równy dostęp, do baz danych w każdym kraju. W Polsce przepisy Dyrektywy implementuje Ustawa z 12 maja 2011 o kredycie konsumenckim, która wchodzi w życie 17 grudnia br. BIK planuje sukcesywnie rozszerzad usługę transgranicznej wymiany informacji kredytowej na kolejne państwa.
„Pracujemy już nad uruchomieniem wymiany z Wielką Brytanią i Holandią, a później zaczniemy współpracę z innymi krajami Unii.” – wyjaśnia Maciej Duszczyk, Dyrektor Departamentu Marketingu BIK.