FCA inwestuje w Tychach: nowe auta marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo wyjadą z polskiej fabryki

FCA inwestuje w Tychach: nowe auta marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo wyjadą z polskiej fabryki
Fot. stock.adobe.com/nmann77
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
FCA zapowiada inwestycje w fabryce w Tychach, gdzie powstaną nowe, hybrydowe i elektryczne auta marek Jeep, Fiat oraz Alfa Romeo - podała spółka w komunikacie. Inwestycja, według wicepremiera Jarosława Gowina, warta jest 755 mln zł z perspektywą wielokrotnego zwiększenia nakładów.

„Nowoczesne, hybrydowe i elektryczne samochody marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo już w 2022 zaczną wyjeżdżać z fabryki w Tychach. Inwestycja warta 755 mln zł z perspektywą wielokrotnego zwiększenia nakładów to koronny dowód zaufania rynków do Polski” – napisał Gowin na Twitterze.

Początkowo wicepremier Gowin napisał, że „inwestycja warta 2 mld euro to koronny dowód zaufania rynków do Polski”.

Rozbudowa i modernizacja zakładu FCA Poland

Z kolei FCA napisała, że inwestycja będzie dotyczyć rozbudowy i modernizacji zakładu FCA Poland i potrwa kilka lat.

„Jej celem jest uruchomienie w drugiej połowie 2022 roku seryjnej produkcji pierwszego z trzech nowych modeli samochodów osobowych dla marek grupy. Przygotowania już się rozpoczęły. Zapowiedziane samochody marek Jeep, Fiat oraz Alfa Romeo to zaawansowane technologicznie modele oparte na nowej koncepcji mobilności. Będą one produkowane, wykorzystując najbardziej zaawansowane systemy napędowe, w tym napęd w pełni elektryczny” – napisano. 

Jak powiedziała na podpisaniu umowy pomiędzy FCA Poland a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną członek rady nadzorczej FCA Poland Henryka Bochniarz, „czekaliśmy na tę decyzję, czekaliśmy na to jakie samochody będą tu produkowane. To ważna decyzja dla 6,4 tys. pracowników, którzy są w zatrudnieni w Polsce w spółkach należących do koncernu”.

Przyznane Grupie FCA wsparcie dotyczy stworzenia korzystnych warunków realizacji planowanej inwestycji poprzez zapewnienie możliwości skorzystania z ulg podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Rozbudowa fabryki w Tychach realizowana będzie w ramach pozwolenia wydanego przez KSSE.

Zgodnie z deklaracją inwestora nakłady na modernizację zakładu w Tychach wyniosą 755 mln zł.

– powiedział podczas uroczystości prezes KSSE Janusz Michałek.

Bochniarz podkreśliła, że w ubiegłym roku 74% produkcji polskich spółek FCA o wartości ponad 12.4 mld zł zostało sprzedanych do odbiorców za granicą.

W skład grupy wchodzi trzynaście polskich spółek, które zatrudniają 6,4 tys. osób.

Zakład FCA Poland (Tychy) jest jednym z największych zakładów produkcyjnych FCA. W Zakładzie pracuje obecnie ok. 2,5 tys. osób. Z jego linii montażowych co około minuty zjeżdża nowy samochód. W 2019 roku zakład FCA w Tychach wyprodukował łącznie 263 176 samochodów marek Fiat, Abarth i Lancia, w tym: 179 689 szt. Fiata 500, 21 015 szt. Abartha 595 oraz 62 472 szt. Lancii Ypsilon.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews