Nowa propozycja dla inwestorów giełdowych: GPW i ArtInfo.pl podpisały porozumienie umożliwiające tokenizację dzieł sztuki
Podpisanie porozumienia daje początek współpracy mającej na celu stworzenie ram biznesowych umożliwiających tokenizację dzieł sztuki, w szczególności obrazów.
Kompetencje GPW (…) chcemy wykorzystać nie tylko do instrumentów finansowych, ale także w innych obszarach
Wpłynie to nie tylko na zwiększenie transparentności rynku sztuki w Polsce, lecz także ich dostępności dla klientów detalicznych. Dzięki zastosowaniu technologii blockchain zostaną również obniżone koszty transakcyjne oraz wzrośnie bezpieczeństwo samych transakcji.
Otwarcie rynku sztuki dla mniejszych inwestorów
‒ Rewidując naszą Strategię w 2018 roku uznaliśmy, że kluczowe kompetencje Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, którymi są m.in. handel oraz łączenie kupujących i sprzedających, chcemy wykorzystać nie tylko do instrumentów finansowych, ale także w innych obszarach.
(List intencyjny) daje początek prac nad powstaniem rynku tokenizacji dzieł sztuki
Dzisiaj ta nasza strategia, nasze prace technologiczne i koncepcyjne zaczynają się materializować w postaci listu intencyjnego, który daje początek prac nad powstaniem rynku tokenizacji dzieł sztuki.
Mamy tu na myśli tokenizację fizycznie istniejących dzieł sztuki, żeby inwestorzy o nieco mniejszym portfelu, ale z chęcią wzięcia ekspozycji na tę klasę aktywów, mogli uczestniczyć w tym rynku – powiedział Marek Dietl, prezes Zarządu GPW.
Czytaj także: Polacy inwestują w dzieła sztuki, rok 2020 był rekordowy
Demokratyzacja dostępu do sztuki i inwestowania w nią
‒ Zainteresowanie tak dużej instytucji jak GPW polskim rynkiem sztuki świadczy o tym, że nasz rynek się profesjonalizuje, ale też niesamowicie rośnie, przybiera na sile i na ważności. Niewykluczone, że w przyszłości będzie również obiektem zainteresowania kolekcjonerów czy inwestorów z zagranicy.
Obserwujemy rynek dzieł sztuki od wielu lat i widzimy, że zaczyna się wyraźnie zmieniać, coraz bardziej idzie w kierunku inwestowania, poszukiwania obszarów, gdzie można lokować swoje pieniądze i rynek kapitałowy jest tak na prawdę odpowiedzią na te potrzeby.
Sama kwestia tokenizowania dzieł sztuki, czyli rozproszenia rejestrów własności, powoduje, że demokratyzujemy dostęp do sztuki i inwestowania w nią – podkreślił Rafał Kamecki, prezes ArtInfo.pl.
Czytaj także: Dokument czasu, miejsca i pokolenia: mBank tworzy kanon młodego polskiego malarstwa
Na początku bez NFT
Nowy projekt Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dotyczyć będzie tokenizacji fizycznych dzieł sztuki.
(Polski rynek sztuki) się profesjonalizuje, ale też niesamowicie rośnie, przybiera na sile i na ważności
Na tym etapie inicjatywa nie będzie obejmować NFT czyli niewymienialnych tokenów, do których zalicza się m.in. wirtualne dzieła sztuki.
„Wideokomentarze GPW” zamieszczane są na oficjalnym koncie Giełdy na portalu YouTube.