Nowa Piątka PiS. Premier przedstawił źródła finansowania programu

Nowa Piątka PiS. Premier przedstawił źródła finansowania programu
Fot. Krystian Maj / KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wdrożenie programu "Nowa Piątka PiS" nie oznacza konieczności nowelizacji tegorocznego budżetu, mówił premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej premier przedstawił źródła finansowania obietnic Prawa i Sprawiedliwości.

Premier @MorawieckiM: #budżet najprawdopodobniej nie będzie musiał zostać znowelizowany #NowaPiatkaPiS

Środki na sfinansowanie tzw. Nowej Piątki PiS będzie pochodziło m.in. ze zmniejszenia luki VAT (efekt finansowy: 4-6 mld zł rocznie), ograniczanie luki CIT (4-6 mld zł rocznie), cyfryzacji administracji publicznej (2-3 mld zł rocznie), uszczelnienia NFZ (1-2 mld zł rocznie), uszczelnienia FUS (2-3 mld zł rocznie), impulsu fiskalnego (3-6 mld zł rocznie) oraz opodatkowanie cyfrowych gigantów (ok. 1 mld zł rocznie), poinformował premier Mateusz Morawiecki. Ponadto niższe podatki od pracy, niższy CIT, Mały ZUE, Polska Bezgotówkowa, Technologie ograniczające przemyt i oszustwa transgraniczne mają przynieść ok. 14-24 mld zł w ciągu 2-3 lat.

„Z myślą o wszystkich Polakach przygotowaliśmy nasz nowy program – na następne lata. Mam nadzieję, że na następne dziesięciolecia. […] Mamy ten główny podstawowy cel – lepsze, zasobne, europejskie życie Polaków. Mamy wytyczoną drogę, wiemy, jak tam dojść. Mamy też środki, by to zrealizować” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Ryzykowne obietnice wyborcze >>>

Premier przedstawił mapę drogową realizacji programu „Nowa Piątka PiS”

Projekty ustaw wdrażających program „Nowa Piątka PiS” mają być gotowe do końca marca, zaś ich podpisanie przez prezydenta zakładane jest – od kwietnia do połowy czerwca, w zależności od projektu, wynika z mapy drogowej realizacji programu, podpisanej przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Przywrócenie połączeń autobusowych

 

Pierwszy punkt to projekt dotyczący przywrócenia połączeń autobusowych:

„27 lutego projekt został wpisany do harmonogramu prac rządu, za kilka dni ogłoszenie nastąpi jego ogłoszenie, w marcu konsultacje społeczne, rząd zajmie się nim na początku kwietnia. Do połowy kwietnia chcemy zakończyć prace parlamentarne, do połowy maja – liczymy na podpis prezydenta” – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dodał, że ustawa wejdzie w życie w kwietniu/maju.

Emerytura+

„Drugi punkt to Emerytura+. Tu jesteśmy gotowi z legislacją, by wdrożyć ten punkt od 1 maja” – zapowiedział Morawiecki.

„Do końca marca liczymy, że zostanie przyjęty przez rząd projektu. Na początku kwietnia mamy prace parlamentarne i będziemy czekać na podpis prezydenta i 1 maja nastąpi wejście w życie” – wyliczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rozszerzenie programu Rodzina 500+

Projekt dotyczący rozszerzenia programu Rodzina 500+ tak, by objął wszystkie dzieci ma być gotowy w połowie marca, zapowiedziała także.

„W marcu odbędą się też konsultacje, w połowie kwietnia zakładamy przyjęcie przez rząd, a do końca kwietnia – prace w parlamencie. Do połowy maja – podpis prezydenta i wejście w życie 1 lipca i rozpocznie się proces zbierania wniosków” – powiedziała minister.

0% PIT dla młodych

„Czwarty punkt jest szczególnie dla młodych, bo mają oni trudniej na rynku pracy, zdobyć doświadczenie. Dlatego dla wszystkich, którzy będą pracować na umowę o pracę czy zlecenie – chcemy, by podatek PIT dla nich wynosił 0%. To ma pomóc w podejmowaniu decyzji o pozostaniu w Polsce i budowaniu przyszłości w oparciu o Polskę” – powiedział premier.

Projekt dotyczący 0% PIT dla młodych ma zostać ogłoszony do końca marca, kwiecień jest przeznaczony na konsultacje, zaś w maju projekt powinna przyjąć Rada Ministrów; na maj przewidziano także prace parlamentarne, a podpis prezydenta – na okres do połowy czerwca. Ustawa ma wejść w życie 1 października br.

Taki sam harmonogram przewidziano dla projektu obniżki pierwszej stawki PIT do 17% i podwyższenia limitu kosztów uzyskania przychodu.

Morawiecki: nie ma obaw, że naruszymy kryteria konwergencji

Na skutek realizacji programu „Nowa Piątka PiS”, deficyt budżetowy może okazać się wyższy niż w ub. roku, ale nie wzrośnie on na tyle, by Polska przekroczyła limit wyznaczony w ramach unijnych kryteriów konwergencji (tj. 3% PKB), wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

„Jeśli będzie zwiększenie deficytu budżetowego wobec zeszłego roku – bo pewnie będzie zwiększenie tj. 1,2% [PKB] czy 2,1% czy 1,6%. Nie jesteśmy precyzyjnie określić na rok 2020 rok i 2021 rok. Ale utrzymamy się na pewno w ryzach wymogów UE i będzie wykonywali wszystkie zalecenia i te twarde kryteria konwergencji – nie ma obaw, że twarde kryteria konwergencji zostaną przekroczone” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej na temat harmonogramu i finansowania nowego programu.

Dodał, że ubiegłoroczny deficyt budżetu centralnego był najniższy od 30 lat.

Fitch Ratings podał w poniedziałek, że nowy pakiet fiskalny, ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przesuwa nastawienie w polityce fiskalnej na bardziej ekspansywne i grozi wzrostem deficytu sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) do ok. 3% PKB w 2020 r. z szacowanych na 2018 r. 0,5% PKB.

Czytaj także: Za rozszerzenie programu 500 plus zapłacimy niższym ratingiem?

Nie będzie nowelizacji budżetu?

Wdrożenie programu „Nowa Piątka PiS” nie oznacza konieczności nowelizacji tegorocznego budżetu, poinformował wcześniej we wtorek w w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia premier.

„Budżet najprawdopodobniej nie będzie musiał zostać znowelizowany. Ale gdyby musiało dojść do nowelizacji za parę miesięcy czy za jakiś czas, nie byłaby niczym nadzwyczajnym w takiej sytuacji. Ale rzeczywiście te nowe rozwiązania, które w Ministerstwie Finansów wdrożyliśmy sprawdzają się bardzo dobrze” – powiedział Morawiecki.

„Choć, oczywiście, z trzeciej strony, mamy też pewne spowolnienie, które chcemy złagodzić tym właśnie antycyklicznym buforem fiskalnym, czyli tą właśnie pulą środków, które przekazujemy społeczeństwu” – dodał premier.

Nowy program partii

Rozpoczynając kampanię wyborczą przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego i krajowego, prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński przedstawił nowy program partii. Obejmuje on rozszerzeniu programu Rodzina 500+ także dla pierwszego dziecka, brak podatku dochodowego (PIT) dla pracowników do ukończenia 26 lat, „13-tka” dla emerytów, obniżenie kosztów pracy oraz przywrócenie połączeń autobusowych pomiędzy małymi ośrodkami.

Źródło: ISBnews