Nowa moneta kolekcjonerska NBP: „Rzeź Woli i Ochoty”
– Niemiecki mord na cywilnej ludności Woli i Ochoty był jedną z największych masowych zbrodni podczas II wojny światowej.– Na wiadomość o wybuchu powstania w Warszawie (1 VIII 1944 r.) Hitler wydał rozkaz zniszczenia Warszawy i zgładzenia wszystkich jej mieszkańców – pisze w folderze emisyjnym prof. Wojciech Roszkowski. Liczbę ofiar na Woli i Ochocie ocenia się na około 60 tysięcy.
Na rewersie umieszczono postać klęczącej kobiety, symbolizującej ofiary wydarzeń, a za jej plecami fragmenty wizerunków oprawców. Awers monety przedstawia fragment pomnika Pamięci Ludności Woli Wymordowanej w Czasie Powstania 1944 r. autorstwa Ryszarda Stryjeckiego oraz stałe elementy monety: wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji. Moneta zaprojektowana przez Dobrochnę Surajewską, wyemitowana została w nakładzie do 15 tys. sztuk można ją zakupić w cenie 130 zł w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie Kolekcjoner. Więcej informacji na jej temat można znaleźć w folderze numizmatycznym.
NBP jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Kolejna emisja zaplanowana jest na 10 sierpnia – upamiętni 70-lecie Kultury Paryskiej.