Nieruchomości: co czwarty dom w Polsce nie ma nawet alarmu

Nieruchomości: co czwarty dom w Polsce nie ma nawet alarmu
Fot. stock.adobe.com/ phonlamaiphoto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Liczba kradzieży z włamaniem w Polsce spada, ale wykrycie tego typu przestępstw udaje się jedynie w 36% spraw Statystyki nie napawają optymizmem, a szanse na odzyskanie skradzionego mienia nie są wysokie. Pomimo tego, 26% osób budujących w 2018 roku dom nie zastosowało w nim żadnego zabezpieczenia antywłamaniowego.

60 proc. osób budujących #dom w 2018 roku wdrażało w nim urządzenia z kategorii #smarthome #inteligentnydom

Wyniki analizy Centrum Badania Opinii Społecznej ukazują powszechne przekonanie wśród Polaków, że ich miejsce zamieszkania i najbliższa okolica są bezpieczne. Deklaruje tak aż 93% respondentów. Czy przekłada się to na rozwiązania antywłamaniowe stosowane w domach? Według „Raportu o budowie domów w Polsce 2018” Oferteo.pl, największego serwisu łączącego poszukujących towarów i usług z ich dostawcami, na jakiekolwiek zabezpieczenia antywłamaniowe w swoim domu zdecydowało się 74% badanych.

Statystyki policyjne potwierdzają, że z roku na rok przypadków kradzieży z włamaniem jest mniej. Liczba takich przestępstw spadła z ponad 141 tysięcy w 2007 roku do 65 tysięcy w 2017. Jednocześnie w omawianym okresie wzrosła wykrywalność: z 27% do 36%. Nie zmienia to faktu, że tylko co trzeci poszkodowany ma szanse na odzyskanie skradzionego mienia.

Polacy, którzy decydują się na zabezpieczenia najczęściej wybierają alarmy (80%), kamery (64%) oraz antywłamaniowe rolety, okna lub drzwi (63%).

Mniej popularne wśród ankietowanych przez Oferteo.pl były zabezpieczenia bram garażowych (31%) czy też pełna obsługa firmy ochroniarskiej (27%).

Smart home w trosce o bezpieczeństwo

60% osób budujących dom w 2018 roku wdrażało w nim urządzenia z kategorii smart home (inteligentnego domu). Wśród tych sprzętów często znajdowały się rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, takie jak inteligentne alarmy (70%), kamery monitoringu (47%), bramy garażowe (45%), a także zamki (18%). – Na rynku istnieją firmy, które zajmują się doborem odpowiednich urządzeń, ich rozmieszczeniem w domu i konfiguracją. Warto powierzyć bezpieczeństwo naszego domu profesjonalistom, którzy przedstawią nam najbardziej optymalne rozwiązanie – podsumowuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Źródło: Oferteo.pl