Nieruchomości: Emerytura za mieszkanie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kf.2010.01.k1.foto.28.a.200xKiedy ZUS staje się niewydolny warto pomyśleć o tym jak zdobyć trochę gotówki, tak aby jesień życia przyniosła nam odrobinę radości, a nie tylko nerwowe liczenie pieniędzy od emerytury do emerytury. Sposobem może być odwrócona hipoteka lub, któryś z produktów.

Jan Osiecki

Na czym polega? Najprościej mówiąc osoby starsze, które nie chcą lub nie mają komu przekazać po śmierci swojego mieszkania- oddają je bankowi lub instytucji finansowej w zamian za prawo dożywotniego zamieszkania oraz comiesięczną rentę. To trochę jak z dylematem dotyczącym ciasteczka: w tym wypadku da się je zjeść i jednocześnie dalej mieć. Po śmierci bank sprzedaje nieruchomość i zarabia na różnicy między wypłaconą rentą. Dlatego jej wysokość jest zależna nie tylko o wartości mieszkania czy domu ale także od wieku oraz płci osoby, która decyduje się na odwróconą hipotekę. Kobiety żyją dłużej, więc ich comiesięczna wypłata będzie niższa.

Niestety ten system działa na zachodzie. W Polsce bowiem wciąż trwają prace nad wprowadzeniem tzw. „odwróconej hipoteki”. Są jednak instytucje, które oferują podobne rozwiązania. Czy warto „oddawać” oddawać im dorobek życia? Ile można na tym zarobić, a ile stracić. A może warto poczekać na wejście nowych przepisów?

Zanim odpowiemy i na te pytania garść faktów i możliwości. Najstarszym i najpewniejszym sposobem zapewnienia sobie pieniędzy na jesień życia jest:

Odwrócona hipoteka

Tak zwany „reverse mortgage” najpopularniejszy jest w krajach anglosaskich (W USA przed kryzysem w 2007 r. umowy dotyczące odwróconej hipoteki zawarło przeszło 300 tys. osób), zachodniej Europie ( głównie w Belgii, rzadziej we Francji oraz Niemczech). Odwrócona hipoteka pojawiła się również u naszych wschodnich sąsiadów w Rosji oraz na Łotwie.

W Polsce żaden bank nie ma takiej propozycji w swojej ofercie, mimo że pomysł cieszy się dość sporym zainteresowaniem. – Mimo, że od kilku lat toczą się prace w Ministerstwie Finansów wciąż nie ma uregulowań prawnych, które pozwalałby wprowadzić bankom do oferty taki produkt. Według zapowiedzi nowe przepisy mają pojawić w tym roku – przewiduje dr Bogusław Półtorak główny ekonomista portalu Bankier.pl, autor prac naukowych na temat „odwróconej hipoteki”. Brakuje przede wszystkim rozwiązań u ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI