Niepokoje prezesów banków komercyjnych w debacie Pulsu Biznesu
Uczestnicy debaty wskazywali na fakt, że banki w naszym kraju nie są już w stanie odtwarzać swojego kapitału, co ogranicza możliwości finansowania gospodarki przez sektor bankowy.
Zwracali uwagę, że bez współpracy banków z instytucjami rządowymi, bez udostępnienia ich sprawnej informatycznie i organizacyjnie infrastruktury pomoc dla polskich firm wypłacona w ubiegłym roku w ramach tarczy antykryzysowej nie dotarłaby szybko do adresatów.
Więcej na podatki niż na modernizację
Zauważali, że przed Polską stoi transformacja energetyczna, cyfrowa. Pytali – Czy ktoś jest w stanie wyobrazić sobie tak ogromne przedsięwzięcia bez udziału banków?
Wskazywali na potrzeby modernizacyjne sektora bankowego i na jego nadmierne obciążenia. Przytoczyli dane, z których wynika, że w ubiegłym roku banki w Polsce wydały na inwestycje technologiczne 2 mld zł, a podatku bankowego zapłaciły 3,6 mld zł.
Niepewność prawna
Przypomnieli często powtarzane przez bankowców stwierdzenie, że obciążenia podatkowe sektora są największe w Europie.
Wyrazili też zaniepokojenie czy w przyszłości, kiedy stopy procentowe w Polsce wzrosną nie będą kwestionowane umowy kredytowe w złotych, tak jak w chwili obecnej są podważane umowy kredytowe we frankach szwajcarskich.
Całość debaty dostępna w Pulsie Biznesu