Niemiecka spółka K + S: duża zmienność, wiele możliwości transakcyjnych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

boese.mathias.01.150x190Po znaczących zniżkach cen akcji K + S AG, niemieckiego giganta z sektora rolnego i lidera produkcji soli, pojawiły się lepsze dla spółki wieści, które zatrzymały trend spadkowy. Aktualnie utrzymująca się duża zmienność daje inwestorom dużo szans na zyski w krótkim terminie.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy spółka K + S była pod dużą presją, podobnie jak każda ze spółek działające w branży potażu, w tym zarówno wytwórcy jak i dystrybutorzy. O zawirowaniach wokół K + S pisaliśmy już 28 sierpnia. Rynek spekulował o wyjściu spółki z indeksu DAX, a nawet możliwości jej podziału. Decyzja o „wyrzuceniu” K + S z głównego niemieckiego indeksu nie zapadła. Tym samym fundusze indeksowe, które wcześniej redukowały pozycje w K + S były zmuszone ją odbudować.

Jeśli chodzi o sytuację całego sektora potażu, rynek spekulował, iż rosyjski producent firma Uralkali zakończy porozumienie z białoruskim Belaruskali. Większa konkurencja prawdopodobnie doprowadziłoby do dalszego dynamicznego spadku światowych cen potażu; warto przypomnieć, że obie firmy wspólnie są odpowiedzialne za około 43% światowego eksportu. Eksperci i analitycy tego sektora obawiali się potencjalnych efektów zmian. Inwestorzy z akcjami K + S AG doświadczyli więc znacznych spadków cen akcji. W dniu 30 lipca cena spadła z 26,57 euro do 20,35 euro, a w połowie sierpnia osiągnęła dno na poziomie około 15 euro. Zawirowania pomiędzy Uralkali i Belaruskali jak na razie nie wpływają jednak negatywnie na ceny.

Nowe podejście w zarządzaniu

Niemniej jednak poza wskazanym wyżej zamieszaniem na globalnych rynkach, K + S musi obrać sobie za cel poprawę struktury kosztów. W porównaniu do swoich głównych konkurentów spółka ma znacznie wyższe koszty produkcji. Zarząd K + S poinformował już swoich pracowników o potencjalnym programie redukcji kosztów. W tym zakresie brane są pod uwagę szczególnie kanadyjskie inwestycje spółki, gdzie w przyszłym roku planuje się zainwestować 900 milionów euro. Celem inwestycji jest między innymi obniżenie globalnego kosztu produkcji potażu K + S.

Spółka musi obniżać koszty na wypadek, gdyby ceny utrzymywały się na niskich poziomach przez dłuższy okres. Amerykańska spółka Mosaic ostatnio obniżyła oczekiwania, co do górnego limitu ceny surowca, o 5% w tym kwartale (zakres 330-340 USD za tonę). Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu ceny utrzymywały się na poziomie 1000 USD. Koszt wytworzenia w przypadku K + S to około 280 USD.

Duża zmienność cen akcji

Cena akcji K + S pozostaje bardzo zmienna. Zmienność ma swoje źródła zarówno w interesującym otoczeniu samej branży potażu, jak i dużych ruchach cen większości surowców w ostatnich tygodniach. We wcześniejszym komentarzu sygnalizowaliśmy już, że zmiana trendów na rynku surowców może pomóc cenom akcji K + S. Na parkiet jednak napływają naprzemiennie pozytywne i negatywne doniesienia. Zniechęcają one do utrzymywania długoterminowych pozycji, ale zachęcają do krótkoterminowej spekulacji. W zeszłym tygodniu ceny K + S rosły już nawet o ponad 20%. W poniedziałek natomiast spadek wyniósł 2,4%. Dla spółki o tak dużej kapitalizacji i płynności należy uznać zmiany kursów za bardzo atrakcyjne z punktu widzenia krótkoterminowego inwestowania.

Obserwowana zmienność może się utrzymywać w związku z niepewnością, co do kształtowania się cen potażu oraz utrzymującą się zmienności wszystkich surowców. Po zaskakującej decyzji Fed-u o utrzymaniu programu luzowania ilościowego w polityce monetarnej USA (QE) w dotychczasowej skali zmienność cen wszystkich aktywów wzrosła jeszcze bardziej.

Mathias Boese,
specjalista rynku CFD i Forex,
City Index