Niemcy – sto euro rocznie za prowadzenie konta

Niemcy – sto euro rocznie za prowadzenie konta
Frankfurt-nad-Menem, Fot. stock.adobe.com / rudi1976
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bezpłatne konto w niemieckim banku to już raczej pieśń przeszłości, a w każdym razie model schodzący ze sceny. Taki obraz wyłania się z najnowszego badania, przeprowadzonego przez niezależną, powołaną przez rząd RFN w 1964 roku, Fundację Warentest, która naukowo analizuje jakość towarów i usług, wydaje rekomendacje, ostrzega, porównuje.

Ekspertyza, której wyniki publikuje portal tej fundacji, „Finanztest”, objęła 460 rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych w 175 bankach, od Berliner Sparkasse, przez Postbank i Wiesbadener Volksbank po banki Raiffeisena we wszystkich landach.

Zaledwie 9 to rachunki w pełni bezpłatne. Warunkiem jest obsługiwanie go przez klienta wyłącznie online, przy czym nie dotyczy to tylko kont w typowych bankach internetowych, lecz także w „normalnych” bankach, które oferują taką usługę.

Nie ma bezpłatnych kont w akcjach promocyjnych banków

„W tej chwili nie widać, aby instytucje finansowe za pomocą bezpłatnych kont zabiegały o nowe klientki i nowych klientów na większą skalę” – skonkludowała w „Finanzteście”, ekspertka Heike Nicodemus.

Nicodemus ciągnęła dalej: „Spodziewam się tu raczej regresu. Wiele banków zredukowało personel i prawdopodobnie nie sprostałyby nawale nowych chętnych na bezpłatne konto”.

Zdaniem specjalistki, prowadzenie rachunku to dla banku określony koszt, jak doradztwo, zapewnienie bezpiecznej techniki internetowej, księgowanie, eksploatacja bankomatów. I dlatego, jak sądzi, opłata np. 5 euro miesięcznie czyli 60 euro rocznie za prowadzenie rachunku jest absolutnie w porządku.

„Jeśli za te 60 euro dostaję kompetentną opiekę i mam konsultanta, to z mojego punktu widzenia nie ma co narzekać. Bezpłatne konto to piękna rzecz, ale nie niezbędna” – uznała analityczka z Warentestu.

Wśród badanych banków sporo, 74 obecnie, żąda nawet mniej niż 60 euro; w poprzednim teście takich banków było 79. „Za to” coraz więcej jest instytucji, które liczą sobie za prowadzenie rachunku sto i więcej euro rocznie.

Znikające darmowe rachunki bankowe

Przeciętnie, jak wyliczyli badacze z Fundacji Warentest, opłata za prowadzenie konta wynosi w analizowanych bankach 117 euro. Najwyższa wychwycona opłata opiewała na 307,86 euro rocznie.

Bezpłatnych kont w Niemczech jest wszakże więcej niż tych dziewięć, namierzonych w badaniu 175 banków. Konsumencki portal „Biallo” wykrył takich kont trzy razy więcej, bo 26. Musiał jednak przejrzeć oferty znaczniejszej liczby banków i kas oszczędnościowych, a mianowicie 1200.

Ale logicznie i ekonomicznie chyba wszystko lub prawie wszystko jest w porządku: nie ma przecież darmowych obiadów, więc dlaczego miałyby być darmowe konta w bankach?

Włodzimierz Korzycki
Włodzimierz Korzycki, były wieloletni korespondent PAP i Polskiego Radia w Berlinie. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl