Niemcy są najaktywniejszymi inwestorami na rynku nieruchomości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

141015.apartament.01.400151 mld dolarów - tyle zainwestowali niemieccy inwestorzy na zagranicznych rynkach nieruchomości komercyjnych w trakcie zaledwie 6 miesięcy bieżącego roku - wynika z danych JLL. Jest to najwyższy wynik na świecie. W tym samym czasie inwestorzy z północnej Ameryki zainwestowali poza granicami swego kraju 133 mld dolarów, a Anglicy 100 mld dolarów.

Z danych JLL wynika, że skłonność Niemców do inwestowania na rynku nieruchomości pozostaje silna od lat. W ostatniej dekadzie nie unikali oni inwestowania nawet w czasach kryzysu, gdy inni gracze rynkowi nie podejmowali się lokowania kapitału poza granicami kraju macierzystego.

Niemcy inwestują w ponad 40 krajach świata. W swoich zakupach pozostają jednak zachowawczy – wynika z raportu JLL. Jak bowiem wynika z najnowszych danych firmy, aż 82% zagranicznych inwestycji na rynku nieruchomości, które poczynili Niemcy dotyczyło krajów Europy Zachodniej i Północnej Ameryki, a więc rynków rozwiniętych i przewidywalnych. 80% transakcji dotyczyło atrakcyjnych budynków biurowych, a kolejne 13% centrów handlowych.

Niemcy są oczywiście także aktywni na własnym rynku, gdzie licząc od 2004 roku odpowiadają za 52% inwestycyjnych transakcji. Dane za ostatnie 18 miesięcy pokazują natomiast, że nabywcami nieruchomości na terenie Niemiec w aż 65% przypadków byli niemieccy inwestorzy.

Analitycy JLL spodziewają się, że rynek nieruchomości inwestycyjnych w najbliższym czasie czeka dalsze ożywienie. Ma się tak stać głównie za sprawą coraz bardziej agresywnego podejścia inwestorów z Azji i Środkowego Wschodu, którym w ostatnim czasie bardzo zależy na poszerzeniu posiadanych portfeli inwestycyjnych. Dotychczas w prawie trzech na cztery przypadkach transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Niemczech do stołu negocjacyjnego zasiadali inwestorzy spoza Niemiec. Były to przede wszystkim firmy inwestycyjne z kapitałem: amerykańskim, koreańskim, brytyjskim, chińskim, czeskim, kanadyjskim i francuskim – czytamy w raporcie.

LICZBA TYGODNIA
82 tys. zł – tyle trzeba zapłacić za m kw. najmniejszego domu wystawionego we wrześniu na sprzedaż w Londynie.

NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA

Apartament o powierzchni 355 m kw. z trzema sypialniami dwoma pokojami reprezentacyjnymi i dwoma tarasami na dachu. Lokal znajduje się w kameralnym budynku w prestiżowej dzielnicy willowej. Na podłodze w apartamencie ułożono wapień, a na wyposażenie składają się stylowe meble, wysokiej jakości wyposażenie kuchni, kominek gazowy i sauna. Do apartamentu przynależą też 4 miejsca postojowe.
141015.apartament.02.600

Cena: 4,8 mln EUR
Lokalizacja: Nymphenburg, Monachium, Niemcy
Źródło: Knight Frank

CENY NIERUCHOMOŚCI NA ŚWIECIE: NIEMCY
141015.lt.wykres.01.552

Lion’s Tribune
Lion’s Bank
Pierwsze zdjęcie: Apartament o powierzchni 355 m kw. w Monachium, cena ofertowa 4,8 mln EUR, źródło Knight Frank