Niemcy obniżają VAT i wypłacą dodatkowo 300 euro zasiłku na dziecko

Niemcy obniżają VAT i wypłacą dodatkowo 300 euro zasiłku na dziecko
Angela Merkel, By Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68320100
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
1 lipca wchodzi w życie kolejny pakiet działań, mających stymulować gospodarkę niemiecką. Rząd przyjął go na początku czerwca.

#AngelaMerkel: Gdybyśmy nic nie zrobili, dług i straty byłyby jeszcze większe #Kindergeld #ZasiłekNaDziecko

Pakiet stymulacyjny o wartości 130 miliardów euro obejmuje sześciomiesięczne obniżenie podstawowej stopy podatku VAT z 19% do 16%, aby zachęcić konsumentów do zakupów. Stopa niższa, wynosząca obecnie 7 % zostanie obniżona do 5 %.

Wyższy zasiłek dla samotnych rodziców

Rząd oferuje także jednorazowy zasiłek w wysokości 300 euro na dziecko. Dla samotnych rodziców zasiłek będzie podwójny.

Będzie wypłacony niezależnie od już istniejącego zasiłku na dziecko (Kindergeld ), który jest przekazywany co miesiąc. Dodatek będzie wypłacony w trzech ratach po 100 euro miesięcznie.

Pomoc dla zadłużonych gmin

Kindergeld został w Niemczech wprowadzony w 1954 roku. Początkowo dotyczył dzieci trzecich i kolejnych w rodzinach aktywnych zawodowo. Stał się powszechnym zasiłkiem w roku 1974. Zwykle jest dokonywany przelewem na konto bankowe.

Kindergeld przysługuje  dopóki dzieci nie ukończą 18 lat, ale może trwać do ukończenia 25 roku życia, jeśli dzieci  studiują lub spełniają inne wymagania.

Od stycznia 2019 r. Kindergeld został podniesiony do 204 euro na pierwsze i drugie dziecko, 210 euro na trzecie dziecko i 235 euro na każde kolejne.

W nowym pakiecie stymulacyjnym rządu niemieckiego znalazła się też pomoc dla gmin obciążonych długami.

Rząd zwiększy też zachęty finansowe dla nabywców pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

Pomoc dla Lufthansy

25 czerwca Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Lufthansy zdecydowaną większością głosów poparło pakiet ratunkowy rządu niemieckiego. Tego samego dnia plan zaaprobowała Komisja Europejska. Łączna kwota pakietu pomocowego dla największej niemieckiej linii lotniczej wyniesie 9 mld euro. 3 md euro sfinansuje konsorcjum banków, na czele którego stanie państwowy bank rozwoju KfW, a  6 mld euro zostanie wydane przez rząd na dokapitalizowanie przewoźnika.

Pakiet stymulacyjny wymagać będzie zwiększenia zadłużenia publicznego o 62,5 mld euro. Łącznie z już zatwierdzoną pomocą dla gospodarki dług wzrośnie o 218,5 mld euro.

Kryzys zniweczył starania rządu niemieckiego by utrzymać równowagę budżetową i stopniowo zmniejszać dług. Prognoza Komisji Europejskiej z kwietnia b.r. przewidywała wzrost długu publicznego Niemiec z 59,8 % PKB w roku 2019 do 75,6 % PKB w roku 2020.

Nowy pakiet stymulacyjny oznaczać będzie, że dług może być większy niż prognozuje Komisja Europejska.

Kanclerz Angela Merkel broniła programu w wywiadzie dla telewizji ARD. „Gdybyśmy nic nie zrobili, dług i straty byłyby jeszcze większe” – powiedziała.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje.

Źródło: aleBank.pl