Niebezpieczeństwo twardego brexitu powróciło. Inwestorzy czekają na rozwój wydarzeń
Choć powróciło niebezpieczeństwo bezumownego brexitu, do czego kazał przygotowywać się Johnson, dopóki piłka jest w grze, rynek najwyraźniej nie traci nadziei. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w reakcji na wtorkowe glosowania w brytyjskiej Izbie Gmin poinformował na Twitterze, że zarekomenduje 27 państwom Unii Europejskiej, aby wyraziły zgodę na złożoną przez brytyjski rząd prośbę o przedłużenie terminu brexitu.
Following PM @BorisJohnson’s decision to pause the process of ratification of the Withdrawal Agreement, and in order to avoid a no-deal #Brexit, I will recommend the EU27 accept the UK request for an extension. For this I will propose a written procedure.
— Donald Tusk (@eucopresident) October 22, 2019
Czytaj także: Brexit: Polska wśród krajów, które rozwód Wielkiej Brytanii z UE uderzy najmocniej >>>
Czynniki krajowe w cieniu wydarzeń globalnych
W cieniu wydarzeń globalnych pozostają czynniki krajowe. Tak było też z wtorkową publikacją produkcji budowlano-montażowej, która podobnie jak produkcja przemysłowa zaskoczyła pozytywnie, we wrześniu wzrostem na poziomie 7,6% r/r, po gwałtownym hamowaniu w sierpniu. Analiza szczegółowa struktury danych wskazywała na lepsze wyniki w produkcji w firmach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz osłabienie w przedsiębiorstwach, których główna działalnością jest wznoszenie budynków. Dane z budownictwa kończą serię wrześniowych raportów makroekonomicznych z polskiej gospodarki potwierdzając nadal relatywnie wysoką je odporność na spowalnianie Europy. Uśrednienie danych z ostatnich miesięcy wskazuje bowiem na stabilizacje dynamiki produkcji w całym III kwartale 2019 roku.
Czytaj także: GUS: produkcja firm budowlanych we wrześniu w górę o 7,6 proc. rdr >>>
Środa pozbawiona będzie kluczowych dla decyzyjności inwestorów pozycji w kalendarzu makro. W Polsce jedynie poznaliśmy wrześniową stopę bezrobociawalu, zaś na świecie Eurostat opublikuje koniunkturę konsumencką w strefie euro. Dopiero w czwartek wraz z publikacją indeksów aktywności przemysłu i usług w Niemczech i strefie euro oraz posiedzeniem EBC na rynek powinna powrócić wyższa aktywność, co jednak nie oznacza, że istotnej zmianie ulegnie ogólny obraz rynku.
Wykres dnia: Funt brytyjski znów pod presją. Poniżej notowania GBP/USD (linia niebieska wykresu, p.oś) i GBP/EUR po reakcji rynku na decyzję premiera B.Johnsona o wstrzymaniu prac nad ustawą ws. porozumienia o wystąpieniu W.Brytanii z UE.
Źródło: Thomson Reuters