Nie będzie kolejnej obniżki stóp procentowych
Początek tygodnia na rynku walutowym upłynął dosyć spokojnie. Uwagę inwestorów znad Wisły przyciągnęły jedynie spekulacje na temat przyszłości polityki monetarnej Polski.
Zdaniem Elżbiety Chojny – Duch z RPP, słabsze od prognozowanych odczyty PKB za III kwartał, a także obniżenie się wskaźników PMI poniżej poziomu 50 pkt, mogą skłonić Radę do obniżki stóp procentowych, choć przestrzeń do tego istotnie się zawęziła. W czasie ostatniego posiedzenia za pozostawieniem stóp procentowych bez zmian przeważył argument dotyczący oczekiwanego tempa wzrostu gospodarczego – mającego sięgnąć w tym roku 3% – oraz chęć pozostawienia dostępnych instrumentów na przyszłość, gdyby to tempo miało się obniżać. Nie ulega wątpliwości, że istotne znaczenie będą miały w tym przypadku wiadomości napływające w najbliższym czasie z Eurostrefy, a także działania podejmowane przez Mario Draghiego.
W czasie dzisiejszej sesji uwagę inwestorów na Starym Kontynencie przyciągnęły informacje o dynamice produkcji przemysłowej w strefie euro, która wyniosła w ostatnim miesiącu 0.6% m/m. W Wielkiej Brytanii został natomiast opublikowany raport kwartalny BoE na temat inflacji. Istotne znaczenie dla przebiegu dzisiejszej sesji będzie miało także – pierwsze od czasu wyborów – posiedzenie amerykańskiego Kongresu.
dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska