NFOŚiGW: nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” ruszy w drugiej połowie września

NFOŚiGW: nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” ruszy w drugiej połowie września
Fot. stock.adobe.com/motizova
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nabór wniosków do programu "Czyste Powietrze" ruszy w drugiej połowie września, poinformowała wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Anna Ewa Król.

Nabór wniosków do programu "Czyste powietrze" ruszy w drugiej połowie września - poinformowało NFOŚiGW

– Nabór ruszy w II połowie września. To jest już termin uzgodniony, za chwilę będzie oficjalna informacja na temat naboru – powiedziała Król podczas konferencji prasowej. Dodała, że NFOŚiGW jest przygotowany do rozpoczęcia naboru.

Program priorytetowy „Czyste powietrze” ma na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza z nowych budynków jednorodzinnych. Jego całkowity budżet to 103 mld zł. Będzie on realizowany przez Ministerstwo Środowiska, NFOŚiGW, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska (WFOŚiGW) i Bank Ochrony Środowiska.

Dotacja i pożyczka z programu

– Mamy 103 mld zł na kolejne lata. Zakładamy, że program obejmie ok. 3 mln budynków istniejących i około miliona nowo budowanych. Środki na pewno szybko się nie skończą – zapewniła wiceprezes.

Okres, w którym mogą być ponoszone koszty kwalifikowane w ramach programu to od 1 stycznia 2018 r. do 30 czerwca 2029 r. Formy dofinansowania to dotacja i pożyczka. Nabór będzie prowadzony w trybie ciągłym.

NFOŚiGW ma umowy na 3,1 mld zł finansowanie ochrony środowiska ze środków własnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ma obecnie ponad 700 podpisanych umów na łącznie 3,1 mld zł dofinansowania ze środków własnych z zakresu ochrony środowiska, do realizacji w 2018 r i kolejnych latach – poinformował także prezes Kazimierz Kujda.

– Mamy 51 czynnych programów priorytetowych i kolejne 4 w przygotowaniu. Mamy do wypłaty w 2018 r. i kolejnych latach 3,1 mld zł wynikające z ponad 700 umów – powiedział Kujda podczas konferencji prasowej

Jednocześnie na etapie oceny jest 1 413 wniosków na łączną wnioskowaną kwotę dofinansowania ok. 4,9 mld zł. Z kolei w ramach wygaszanych 25 programów zrealizowano wypłaty w wysokości 3,5 mld zł.

NFOŚiGW podaje, że przeznacza ok. 5-6 mld zł rocznie na finansowanie ochrony środowiska, po 50% ze środków unijnych i własnych.

Źródło: ISBnews