NBP: luzowanie polityki pieniężnej zwiększy inflację o 1 proc. w 2021 roku
„Analizy NBP wskazują, że poluzowanie polityki pieniężnej w 2020 r. (w tym przede wszystkim obniżenie stóp procentowych NBP wraz z prowadzonym skupem obligacji w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku) przyczyniło się bezpośrednio do zmniejszenia skali spadku PKB o 0,3 pkt proc. i podwyższenia inflacji w 2020 r. o 0,3 pkt proc.” – napisał NBP.
Szacuje się, że poluzowanie to zwiększy skalę oczekiwanego wzrostu PKB o 1,1 pkt proc. oraz inflację CPI o 1,0 pkt proc. w 2021 r.
Czytaj także: Eugeniusz Gatnar z RPP: inflacja może przyspieszać w kierunku 5 proc. rdr w kolejnych miesiącach >>>
NBP stopniowo rozszerzy zakres instrumentów przy zarządzaniu rezerwami
NBP stopniowo rozszerzy zakres instrumentów przy zarządzaniu rezerwami – napisał NBP w sprawozdaniu z działalności.
„Pod koniec 2020 r. Zarząd NBP dokonał przeglądu strategii zarządzania rezerwami dewizowymi. W wyniku tego przeglądu, w dążeniu do podwyższenia dochodowości rezerw w długim okresie, założono m.in. dalsze, stopniowe rozszerzanie zakresu instrumentarium inwestycyjnego, przy uwzględnieniu aktualnych uwarunkowań rynkowych” – napisał NBP.
NBP podał, że w 2020 roku utrzymano dotychczasową strukturę walutową benchmarku strategicznego (51 proc. USD, 20 proc. EUR, 12 proc. GBP, 8 proc. AUD, 6 proc. NOK i 3 proc. NZD).
NBP podał, że w 2020 roku, w warunkach globalnej recesji stanowiącej efekt pandemii COVID-19, NBP zwiększył udział rządowych papierów wartościowych, charakteryzujących się najwyższym stopniem bezpieczeństwa i płynności. Inwestował również w pozarządowe papiery wartościowe, w tym emitowane przez agencje rządowe oraz przedsiębiorstwa niefinansowe, a część środków utrzymywał w krótkoterminowych lokatach w bankach o wysokiej wiarygodności kredytowej.
Rząd przyjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego NBP za 2020 rok
Rząd, w trybie obiegowym przyjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego NBP za 2020 rok – poinformowanie na stronie KPRM.
Zysk NBP w 2020 roku wyniósł 9,3 mld zł z tego do budżetu trafi 8,9 mld zł.
Zgodnie z ustawą o NBP, do 30 kwietnia roku następnego po roku obrotowym, prezes NBP przedstawia roczne sprawozdanie finansowe NBP Radzie Ministrów, która podejmuje decyzję w sprawie jego zatwierdzenia. W terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego NBP, 95 proc. rocznego zysku NBP (wpłata z zysku NBP) podlega odprowadzeniu do budżetu państwa.