Największe przejęcie banku w USA od czasów kryzysu

Największe przejęcie banku w USA od czasów kryzysu
USA, Nowy Jork, Manhattan, fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
To być może znak czasu - symbol zakończenia postkryzysowej epoki od kryzysu z 2008 roku. BB&T ogłosił, że kupuje bank Sun Trust. Powstaje istotny gracz na amerykańskim rynku bankowym

Piotr Gałązka: Nowy, powstały z połączenia bank nie jest na czele stawki w USA, ale będzie najprawdopodobniej warty więcej niż brytyjski #Barclays i niemiecki #DeutscheBank razem wzięte #BB&T #SunTrust

Bank, któremu zaufała Coca-Cola

Sun Trust, choć mało znany w Europie, zasłynął tym, że to właśnie w tym banku, a raczej jego skarbcu, Coca-Cola przechowywała objęty tajemnicą przepis na słynny na całym świecie napój.

Fakt, że w Stanach Zjednoczonych wraca się do dużych przejęć na rynku bankowym potwierdza potrzebę budowania skali w celi zapewnienia zyskowności banków. To argument podnoszony bardzo często przez prezesów banków w Europie. Bez skali nawet najbardziej dopasowany do potrzeb klientów produkt nie będzie dla danego banku źródłem dochodu.

Można dostrzec, że zarówno rynek jak i regulatorzy amerykańscy dostrzegają coraz większą stabilność na rynku usług bankowych i od czasu przejęć dużych banków inwestycyjnych zaraz po kryzysie, podejmują temat na nowo. Pozwala to myśleć optymistycznie i nie obawiać się dużych połączeń uczestników rynku z góry tabeli największych.

Gra o Wschód… USA

Mariaż banków nastąpił w celu zwiększenia obecności na rynku przede wszystkim na Wschodnim Wybrzeżu. Oba banki chcą z aktorów rynkowych o charakterze lokalnym stać się bankiem o charakterze ogólnokrajowym. Połączenie pozwoli także na obniżenie kosztów prowadzenia działalności bankowej o około 10 procent.

 

Średni w USA, duży w skali Europy

W rezultacie powstanie bank o wartości ok 66 miliardów dolarów z aktywami na poziomie około 500 mld USD. Mimo iż te dane robią wrażenie, nie można zapomnieć, że nadal – już po połączeniu –  bank nie znajdzie się w pierwszej szóstce banków amerykańskich. Będzie mógł jednak podjąć równą walkę o klienta z największymi uczestnikami rynku.

Aby pokazać różnicę w skali działalności na rynku w USA względem rynku w Europie, trzeba na koniec podkreślić jedno – nowy, powstały z połączenia bank nie jest na czele stawki w USA, ale będzie najprawdopodobniej warty więcej niż brytyjski Barclays i niemiecki Deutsche Bank razem wzięte.

Piotr Gałązka, adwokat, dyrektor przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli