Największa na świecie fabryka akumulatorów EV do pojazdów elektrycznych powstaje pod Wrocławiem

Największa  na świecie fabryka akumulatorów EV do pojazdów elektrycznych  powstaje pod Wrocławiem
Cezariusz Lesisz, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Sukwon Choi, Prezes LG Energy Solution. Źródło: ARP S.A.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Cezariusz Lesisz, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., wręczył Sukwon Choi, Prezesowi LG Energy Solution decyzję o wsparciu czwartego etapu budowy fabryki w Kobierzycach.

W wyniku realizacji czwartego etapu inwestycji całkowita kwota nakładów przekroczy 3,1 mld euro, a zatrudnienie sięgnie nawet dziesięciu tysięcy miejsc pracy.

Po zakończeniu tego etapu na terenie zarządzanego przez ARP S.A. parku przemysłowego w Kobierzycach powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie o możliwościach produkcyjnych na poziomie 100 GWh, zaspokajająca ok. 60 proc. obecnego zapotrzebowania na akumulatory EV w Europie.

‒ Każdy inwestor jest dla nas ważny, a jego projekt interesujący. W ubiegłym roku wydaliśmy 56 decyzji o wsparciu inwestycji w zarządzanych przez nas strefach. To najwięcej decyzji spośród wszystkich instytucji zarządzających strefami.

Jedną z nich jest decyzja o wsparciu LG Energy Solution, czołowego producenta akumulatorów EV. Dzięki temu w naszej strefie w Kobierzycach pod Wrocławiem powstaje największa fabryka akumulatorów EV na świecie.

To inwestycja zagraniczna w strategicznej branży electromobility – mówi Cezariusz Lesisz, prezes ARP S.A.

Czytaj także: Licznik elektromobilności: rok 2020 rekordowy na polskim rynku samochodów elektrycznych

Nowe inwestycje ARP w 2021 roku

‒ Zeszłoroczne inwestycje przyciągnęły do stref ARP S.A. inwestycje o deklarowanej wartości ponad 2,5 mld zł, tworząc minimum 1052 miejsca pracy. Większość inwestycji to zakup nowoczesnych maszyn i linii produkcyjnych zwiększających efektywność produkcji.

Rok 2021 w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. to dalsza praca nad przygotowaniem nowych terenów inwestycyjnych, takich jak Euro-Park Ząbkowice czy przygotowanie terenów pod nowych inwestorów w Stalowej Woli i Tarnobrzegu – dodaje Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji.

Fabryka akumulatorów EV powstaje od 2016 roku

LG Energy Solution rozpoczęła pierwszą inwestycję w fabrykę akumulatorów EV w Polsce w roku 2016. Ze względu na znaczny wzrost zapotrzebowania na baterie do pojazdów elektrycznych kolejny etap rozpoczęto już w 2017 roku.

Trzeci etap budowy ruszył wiosną 2019. Ma zakończyć się pod koniec roku 2021.

Równolegle w sierpniu ub. roku LG Energy Solution złożyła aplikację o wsparcie czwartego etapu budowy fabryki w Kobierzycach. W efekcie w Kobierzycach powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie.

Czytaj także: E-bus w każdej gminie, oferta ARP E-Vehicles dla samorządów

Euro-Park Kobierzyce

To park przemysłowy utworzony w 2005 roku przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. przy współpracy Rządu RP, samorządu lokalnego oraz wielkich państwowych koncernów PSE, Tauronu, PGNiG na terenach po dawnym, upadłym PGR w Biskupicach Podgórnych. W 2005 roku bezrobocie w gminie sięgało blisko 20%.

W przeciągu tych lat stał się siedzibą przedstawicielstw 33 inwestorów głównie dużych, globalnych, innowacyjnych firm, przede wszystkim z branży motoryzacyjnej, elektronicznej, papierniczej, maszynowej.

Wśród inwestorów przeważają firmy z Korei Płd. Obecni są również przedstawiciele firm z Niemiec, Hiszpanii, Chin, Tajwanu, Turcji, Finlandii, Danii, Belgii i pierwszych, szczególnie innowacyjnych inwestorów z Polski.

W Kobierzycach powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie o możliwościach produkcyjnych na poziomie 100 GWh, zaspokajająca ok. 60 proc. obecnego zapotrzebowania na akumulatory EV w Europie

Bezrobocie w gminie spadło obecnie do zaledwie 1,8%, a sama strefa aktywizowała gospodarczo jej otoczenie, które dziś generuje daleko więcej miejsc pracy i obejmuje tereny już nie tylko północnej części gminy Kobierzyce, ale i południa Wrocławia oraz południowej części Kątów Wrocławskich.

Powstało w tym zwartym gospodarczo rejonie ponad 20 tysięcy w większości wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w najbardziej innowacyjnych branżach od samochodów elektrycznych, przez elektronikę, e-commerce po druk 3D. Zasięg oddziaływania obszaru na rynek pracy obejmuje już zarówno województwo dolnośląskie jak i opolskie.

Czytaj także: Czy w 2021 roku zielona gospodarka w Polsce zacznie się rozpędzać?

Źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.