Najskuteczniejsi dystrybutorzy wsparcia dla innowacji wyróżnieni
Przywołując słowa amerykańskiego prezydenta Johna Quincy Adamsa – cierpliwość i wytrwałość mają magiczne działanie; dzięki nim trudności znikają, a przeszkody ulatniają się – prezes zarządu BGK zwróciła uwagę na konsekwencję i zaangażowanie partnerskich banków i ich pracowników w dystrybucję instrumentów gwarancyjnych i upowszechnianie wśród polskich przedsiębiorców wiedzy na temat oferty banku dla innowacyjnych podmiotów. – Wierzę, że cierpliwość i wytrwałość pokonają przeszkody – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka. Zadeklarowała przy tym kontynuację wsparcia przez BGK polskiego sektora MSP z wykorzystaniem tak popularnych gwarancji de minimis.
Satysfakcji z zaangażowania sektora bankowego w budowę innowacyjnej polskiej gospodarki nie krył również prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. – Nie ma dla nas nic ważniejszego niż solidne służenie rozwojowi polskiej gospodarki – podkreślił w przemówieniu inauguracyjnym. Przypomniał również, że kolejny już raz polska bankowość aktywnie uczestniczy w realizacji programów unowocześniających polską gospodarkę, również na tym najniższym szczeblu. – Od lat pracujemy nad tym, jak wspierać naszych lokalnych przedsiębiorców – dodał prezes ZBP. I zadeklarował dalsze wsparcie dla wszelkiego rodzaju inicjatyw proinnowacyjnych.
Na udział polskich banków w modernizacji kraju zwrócił także uwagę sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Jerzy Kwieciński. Nawiązując do zaangażowania instytucji finansowych w dystrybucje środków dostępnych w ramach „Programu Rodzina 500+”, przedstawiciel resortu rozwoju podkreślił, że współpraca pomiędzy administracją publiczną a bankami będzie przenoszona również na inne obszary. – Możemy podejmować różne przedsięwzięcia wspólnie z sektorem bankowym i możemy na państwa liczyć – zauważył. Takim przedsięwzięciem był właśnie, przygotowany w końcu roku 2015, program gwarancji z funduszu gwarancyjnego PO IG. Reprezentant polskiego rządu wskazał, że szansą dla banków będzie sukcesywne zwiększanie się instrumentów zwrotnych w ofercie pomocowej finansowanej zarówno ze środków krajowych, jak i unijnych.
Centralnym punktem uroczystości było oczywiście wręczenie nagród dla wyróżniających się bankowców. Najskuteczniejszymi sprzedawcami kredytów z gwarancją PO IG w każdej z uczestniczących w programie instytucji okazali się: Beata Podleska z Banku Zachodniego WBK, Agnieszka Lorek z PKO Banku Polskiego, Jacek Branny z mBanku, Katarzyna Kurek z SGB-Banku, Tomasz Dzielicki z Alior Banku oraz Rafał Chudzik z Banku BPS.
Przyznano również wyróżnienia dla trzech bankowców, którym udało się sprzedać kredyty objęte najwyższą kwotą gwarancji. W tym gronie znalazło się trzech reprezentantów Banku Zachodniego WBK: Beata Podleska, Alina Sewastynowicz oraz Krzysztof Migocki. Stosowne nagrody przypadły także w udziale dwóm instytucjom finansowym szczególnie zaangażowanym w promowanie i sprzedaż produktów z gwarancjami PO IG: Bank Zachodni WBK S.A. otrzymał tytuł „Bankowa Kuźnia Liderów”, a PKO Bank Polski S.A. uzyskał miano „Mistrza Sprzedaży”. Prezes BGK zwróciła się również z podziękowaniami do 11 dyrektorów banków uczestniczących w projekcie.
Podsumowaniem owocnej współpracy między sektorem bankowym a BGK było wyróżnienie statuetką Partnera Programu prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza. – Był naszym partnerem, motywował wszystkie strony projektu i tworzy platformę współpracy, gdzie możemy dyskutować i wypracowywać rozwiązania – tak zasługi prezesa ZBP podsumowała Beata Daszyńska-Muzyczka.
Karol Jerzy Mórawski