Najem lokali mieszkalnych, a należny podatek. Część druga.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

osiedle.01.400x266W poprzednim artykule pokazane zostało jak rodzaj, przeznaczenie i sposób wykorzystywania nieruchomości wpływają na jej opodatkowanie wraz z przypadki możliwego zwolnienia przedmiotowego z VAT.

Kwestia dodatkowych opłat

Najemca często zobowiązany jest do uiszczenia na rzecz osoby wynajmującej nie tylko opłaty czynszowej najmu, ale także dodatkowych opłat, przykładowo koszty eksploatacji użytkowanych pomieszczeń. Jaka stawka VAT obowiązuje przy świadczeniu tego typu usług? W sytuacji gdy najemca lokalu nie zawarł umowy bezpośrednio z dostawcą mediów, wydatki za media,stanowiące jeden z elementów świadczenia należnego z tytułu umowy najmu lokalu, stanowią wraz z czynszem obrót, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy VAT, z tytułu świadczenia usług najmu. Odrębne potraktowanie dodatkowych kosztów, które obciążają najemcę z tytułu korzystania przez nich  z mediów, stanowiłoby naruszenie i prowadziłoby do sztucznego dzielenia usługi najmu. Takie usługi klasyfikowane są jako usługi pomocnicze, które nie stanowią dla klienta celu samego w sobie, a jedynie prowadzą do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej (w tym przypadku wynajmowanie lokalu). Jak wynika z powyższych przesłanek – obciążanie najemców kosztami eksploatacyjnymi – energia elektryczna, ciepła i zimna woda, centralne ogrzewanie, usuwanie nieczystości płynnych i stałych – opodatkowane jest w sposób właściwy podług usług wynajmu tych lokali. W przypadku lokali mieszkalnych należy zastosować zatem zwolnienie z VAT, a gdy w kwestii pozostaje lokal użytkowy –  stawkę 25 proc.

By pozbyć się wątpliwości i dobrze określić stawkę

Podsumowując dotychczasowe ustalenia: zwolnieniu z podatku VAT podlegają usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części danej nieruchomości na własny rachunek, wyłącznie mając na względzie cele mieszkaniowe. Ustawodawca wyłączył natomiast ze zwolnienia usługi klasyfikowane w PKWiU pod symbolem 55 „usługi związane z zakwaterowaniem”. Usługi te, wymienione w załączniku nr 3 do ustawy, opodatkowane są stawką 8 proc. Stawka 23 proc. stosuje się do przypadków, gdy podnajem nie jest związany z zakwaterowaniem osób fizycznych na jakikolwiek cel – turystyczny, pracowniczy, służbowy, biznesowy etc..  W związku z tym, kilka wskazówek, by móc poprawnie zastosować stawkę VAT. Należy dokładnie sklasyfikować świadczone przez siebie usługi najmu – np. symbol „usług związanych z zakwaterowaniem” powinien zostać wykazany na fakturze VAT oraz w PKD. Bardzo ważne jest, by w umowach podnajmu jednoznacznie wykazywać, że zawierane są one w celu zakwaterowania, albo w celu mieszkaniowym. Gdy mamy zaś do czynienia z podnajmowaniem nieruchomości, bądź jej części, spółkom lub innym jednostkom organizacyjnym niezbędne jest wskazanie, że lokal będzie wykorzystywany jako zakwaterowanie dla pracowników takiego podmiotu. Na zakończenie najważniejsza zasada – całość kwoty (czynsz wraz z dodatkowymi opłatami eksploatacyjnymi) otrzymanej od osoby wynajmującej należy  opodatkować tą samą stawką VAT.

Saveinvest Sp. z o. o.
www.grunttozysk.pl