Najbogatszy w Europie książę kieruje bankiem, zarządzającym 334 mld USD

Najbogatszy w Europie książę kieruje bankiem, zarządzającym 334 mld USD
źródło: AdobeStock_Taljat
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Brytyjska rodzina Windsor panująca w Wielkiej Brytanii wcale nie jest najbogatszą rodziną królewską. Według Bloomberga jest nią dynastia Liechtenstein, której historia sięga prawie 1000 lat i panuje w maleńkim księstwie o powierzchni 160 km2, zamieszkałym przez 39,7 tys. mieszkańców. Dla porównania Warszawa ma powierzchnię 517 km2.

Głową państwa jest książę Hans Adam II, którego władza jest ograniczona przez Konstytucję, aczkolwiek referendum z 2003 roku przywróciło mu wiele uprawnień. Ważniejsze jest jednak to, że książę Hans Adam II stoi na czele LGT Group, należącej fundacji rodziny książęcej.

Grupa zajmuje się bankowością prywatną i zarządzaniem aktywami. W bilansie sporządzonym na dzień 30 czerwca 2023 aktywa, będące w zarządzaniu banku, miały wartość prawie 306 mld franków szwajcarskich, czyli 334 mld USD.

Według rankingu Bloomberg książę jest obecnie 215 najbogatszym człowiekiem na świecie, a jego majątek wynosi około 9,2 mld USD. Od początku roku awansował o 71 pozycji.

Syn księcia Max, 54-letni były bankier JPMorgan Chase & Co., jest obecnie dyrektorem zarządzającym, a przewodniczącym Rady Nadzorczej jest młodszy brat Hansa Adama, książę Filip.

Utracony raj podatkowy

Licząca 100 lat LGT Group mająca siedzibę w stolicy państwa Vaduz, ponad dwukrotnie zwiększyła zarządzane aktywa i przychody operacyjne w ciągu ostatniej dekady, odbijając się po kryzysie finansowym 2008 roku. Liechtenstein do niedawna słynął jako raj podatkowy, bezwzględnie przestrzegający tajemnicy bankowej klientów.

Księstwo zwiększyło swoją przejrzystość po tym, jak w 2008 roku Niemcy wykorzystały dane skradzione LGT do ścigania osób uchylających się od płacenia podatków.

Po upadku Credit Suisse LGT przejęła część jego pracowników, zwiększając zatrudnienie do 5000.

W sierpniu były dyrektor Credit Suisse, Ajay Punjabi, dołączył do indyjskiego działu zarządzania majątkiem LGT.

Książę finansista

Książę Hans Adam II jest osobiście właścicielem najcenniejszej części rodzinnego majątku. Bogactwo księcia i jego rodziny wywodzi się z ziemi nabytej w XII wieku, która w pewnym momencie rozciągała się na rozległym obszarze dzisiejszych Niemiec, Austrii, Węgier i Czech.

Firma LGT rozpoczęła działalność w 1921 roku i zatrudniała początkowo 10 pracowników, a rodzina książęca kupiła ją dziesięć lat później, podczas Wielkiego Kryzysu.

Książę Hans-Adam, który odbył staż w londyńskim banku, objął stery LGT w latach 70. XX wieku, kiedy ojciec Franciszek Józef II zlecił mu reorganizację rodzinnego imperium, które popadło w ruinę w wyniku złego zarządzania.

Po ustabilizowaniu firmy rozszerzył działalność poza swój kraj, otwierając pierwszy międzynarodowy oddział w Hongkongu w 1986 r., tuż przed wstąpieniem na tron ​​​​jako suwerenny książę Liechtensteinu.

Poza LGT dynastia Liechtensteinu nadal jest właścicielem gruntów i nieruchomości, w tym zamku z widokiem na Ren.

Zgromadzili także dużą kolekcję dzieł sztuki, obejmującą dzieła Anthony’ego van Dycka, Petera Paula Rubensa i Bartolome’a ​​Estebana Murillo. Jednak siłą napędową ich fortuny jest imperium finansowe.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl