Najbogatsze i najbiedniejsze regiony w Unii Europejskiej wg Eurostatu

Najbogatsze i najbiedniejsze regiony w Unii Europejskiej wg Eurostatu
Fot. stock.adobe.com / Grispb
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Eurostat podał informacje o wielkości PKB, a także PKB przypadającego na mieszkańca w regionach Unii Europejskiej (NUTS 2) w 2022 roku.

Unia Europejska stosuje Klasyfikację Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (ang. Classification of Territorial Units for Statistics, Nomenclature of Territorial Units for Statistics, czyli NUTS) na trzech poziomach:

NUTS 1 – makroregiony (w Polsce jest ich 7);

NUTS 2 – regiony (w Polsce 17);

NUTS 3 – podregiony (w Polsce 73).

Czytaj także: W 2023 roku wzrost polskiego PKB na mikro plusie

Irlandia Południowa i Luksemburg to najbogatsze regiony UE

W 2022 roku PKB na mieszkańca uwzględniając siłę nabywczą (PPS) wahał się od 30% średniej UE w regionie zamorskim Francji Majotcie, do 286% w Irlandii Południowej.

Po Irlandii Południowej najbogatszymi regionami Unii Europejskiej były Luksemburg (257% średniej UE), Irlandia Wschodnia i Środkowa (247%), Praga w Czechach (207%) oraz belgijski Région de Bruxelles Capitale/Brussels Hoofdstedelijk Gewest (196%).

Wysoki PKB na mieszkańca w tych regionach wynika między innymi z obecności wielkich firm międzynarodowych oraz z faktu, że część pracujących w nich i wytwarzających dochód to pracownicy dojeżdżający, mieszkający w innych regionach.

Po Majotcie ( francuski departament i region zamorski położony w Kanale Mozambickim na Oceanie Indyjskim ) regionami o najniższym poziomie PKB na mieszkańca w 2022 roku były Severozapaden w Bułgarii i Gujana we Francji (oba 40% średniej UE), a następnie Voreio Aigaio w Grecji (41% ) i Severen Tsentralen w Bułgarii (42%).

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Istnieją szanse, że wzrost zaskoczy in plus

Polska – które regiony są najbogatsze?

W Polsce zdecydowanie najbogatszym regionem jest Warszawski Stołeczny (162% średniej unijnej), obejmujący Warszawę oraz 9 okołowarszawskich powiatów (grodziski, legionowski, miński, nowodworski, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, otwocki oraz wołomiński).

Region ten, w którym pracuje wiele osób zamieszkałych na stałe poza nim, jest statystycznie ujmując bogatszy niż Berlin (122% średniej unijnej), Wiedeń (142%), czy Sztokholm (160%).

Ale w 2022 roku względny poziom PKB na mieszkańca w regionie Warszawski Stołeczny nieznacznie obniżył się. W roku 2020 wynosił 167%, a w 2021 roku 164%.

We wszystkich pozostałych regionach PKB na  mieszkańca z uwzględnieniem siły nabywczej jest niższy niż średni w Unii Europejskiej.

Najwyższy jest w regionie Dolnośląskie (89% średniej unijnej), Wielkopolskie (84%) oraz w Śląskie (83%).

Najbogatsze polskie regiony mają poziom PKB na mieszkańca zbliżony do najbiedniejszych regionów w sąsiednich Niemczech: Mecklenburg-Vorpommern (83%), Lüneburg (83%), Chemnitz (84%), Trier (85%), Sachsen-Anhalt (87%), Brandenburg (88%),

Najbiedniejsze w Polsce są regiony: Lubelskie i Podkarpackie (oba 54% średniej unijnej) oraz Warmińsko-Mazurski (55%).

Czytaj także: Od polskich konsumentów zależy wzrost PKB w tym roku?

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl