Najbogatsze i najbiedniejsze regiony w Unii Europejskiej wg Eurostatu
Unia Europejska stosuje Klasyfikację Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (ang. Classification of Territorial Units for Statistics, Nomenclature of Territorial Units for Statistics, czyli NUTS) na trzech poziomach:
NUTS 1 – makroregiony (w Polsce jest ich 7);
NUTS 2 – regiony (w Polsce 17);
NUTS 3 – podregiony (w Polsce 73).
Czytaj także: W 2023 roku wzrost polskiego PKB na mikro plusie
Irlandia Południowa i Luksemburg to najbogatsze regiony UE
W 2022 roku PKB na mieszkańca uwzględniając siłę nabywczą (PPS) wahał się od 30% średniej UE w regionie zamorskim Francji Majotcie, do 286% w Irlandii Południowej.
Po Irlandii Południowej najbogatszymi regionami Unii Europejskiej były Luksemburg (257% średniej UE), Irlandia Wschodnia i Środkowa (247%), Praga w Czechach (207%) oraz belgijski Région de Bruxelles Capitale/Brussels Hoofdstedelijk Gewest (196%).
Wysoki PKB na mieszkańca w tych regionach wynika między innymi z obecności wielkich firm międzynarodowych oraz z faktu, że część pracujących w nich i wytwarzających dochód to pracownicy dojeżdżający, mieszkający w innych regionach.
Po Majotcie ( francuski departament i region zamorski położony w Kanale Mozambickim na Oceanie Indyjskim ) regionami o najniższym poziomie PKB na mieszkańca w 2022 roku były Severozapaden w Bułgarii i Gujana we Francji (oba 40% średniej UE), a następnie Voreio Aigaio w Grecji (41% ) i Severen Tsentralen w Bułgarii (42%).
Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Istnieją szanse, że wzrost zaskoczy in plus
Polska – które regiony są najbogatsze?
W Polsce zdecydowanie najbogatszym regionem jest Warszawski Stołeczny (162% średniej unijnej), obejmujący Warszawę oraz 9 okołowarszawskich powiatów (grodziski, legionowski, miński, nowodworski, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, otwocki oraz wołomiński).
Region ten, w którym pracuje wiele osób zamieszkałych na stałe poza nim, jest statystycznie ujmując bogatszy niż Berlin (122% średniej unijnej), Wiedeń (142%), czy Sztokholm (160%).
Ale w 2022 roku względny poziom PKB na mieszkańca w regionie Warszawski Stołeczny nieznacznie obniżył się. W roku 2020 wynosił 167%, a w 2021 roku 164%.
We wszystkich pozostałych regionach PKB na mieszkańca z uwzględnieniem siły nabywczej jest niższy niż średni w Unii Europejskiej.
Najwyższy jest w regionie Dolnośląskie (89% średniej unijnej), Wielkopolskie (84%) oraz w Śląskie (83%).
Najbogatsze polskie regiony mają poziom PKB na mieszkańca zbliżony do najbiedniejszych regionów w sąsiednich Niemczech: Mecklenburg-Vorpommern (83%), Lüneburg (83%), Chemnitz (84%), Trier (85%), Sachsen-Anhalt (87%), Brandenburg (88%),
Najbiedniejsze w Polsce są regiony: Lubelskie i Podkarpackie (oba 54% średniej unijnej) oraz Warmińsko-Mazurski (55%).