Na rynku widać silną przecenę obligacji skarbowych na całej długości krzywej

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

budzicki.miroslaw.pkobp.01.258x400W poniedziałek na rynku stopy procentowej widać było silną przecenę obligacji skarbowych na całej długości krzywej. Rentowności papierów 10-letnich kończyły sesję powyżej poziomu 2,30%, co oznaczało 30-punktowy wzrost w relacji do poziomów z początku zeszłego tygodnia. Znacznie mniejsze ruchy były widoczne natomiast na krótkim końcu.

Tu zmiany nie przekraczały 3-4 pb. Powodów tak silnych ruchów na rynku upatrywać można w reakcji rynku na ostatni wzrost rentowności amerykańskich Treasuries. Dodatkowo negatywny wpływ na notowania mogła mieć znacząca podaż papierów skarbowych na dłuższym końcu krzywej w zeszłym tygodniu, która wciąż ciąży rynkowi (MF uplasowało na czwartkowej aukcji papiery DS0725 za prawie 3,0 mld PLN, przy niewiele wyższym popycie). Mimo wzrostu ryzyka geopolitycznego w Europie (Ukraina i Grecja) nie obserwowaliśmy istotniejszych zmian notowań kontraktów CDS dla Polski i ASW w sektorze 10-letnim. Z drugiej strony w Europie rosły rentowności obligacji skarbowych państw peryferyjnych, a także krajów z naszego regionu, co świadczy o tym, że inwestorzy poważnie biorą pod uwagę przynajmniej krótkoterminowe negatywne skutki ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro.

W ostatnich dniach, po serii silnych spadków rentowności na rynku stopy procentowej doszło do wyraźnego spłaszczenia krzywej dochodowości. W zeszłym tygodniu spread na rynku IRS pomiędzy sektorem 2- a 10-letnim zawęził się do zaledwie 20 pb. Oznaczało to, że rynek wyceniał spadek stopy referencyjnej NBP do poziomu 1,25% (o 75 pb), a także jej utrzymanie na niezmienionym poziomie w długim terminie. W najbliższych dniach instrumenty o krótkich terminach powinny zyskiwać wsparcie ze strony publikacji danych nt. inflacji w styczniu (dostrzegamy wysokie ryzyko, że deflacja okaże się głębsza niż prognozowane przez rynek minus 1,2% r/r), a także oczekiwań na cięcie stóp procentowych w Polsce i rozpoczęcie programu skupu obligacji w strefie euro (zakupy będą realizowane od marca). Dłuższy koniec krzywej może być bardziej podatny na negatywne informacje z rynków globalnych (stąd niewykluczone dalsze stromienie krzywej).

Dzisiaj Ministerstwo Finansów poda szczegóły aukcji czwartkowej. Zakładając, że MF nie będzie oferowało zgodnie z deklaracjami papierów z ostatniego przetargu, spodziewamy się, że w ofercie znajdą się OK0717 i PS0420 (podobna była struktura aukcja w poprzednim miesiącu). Oferta powinna być zbliżona do 3-6 mld PLN.

150210.pko.proc.01.300x150210.pko.proc.02.300x150210.pko.proc.03.550x

Mirosław Budzicki
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski