Na początku 2020 roku możemy spodziewać się rekordowej inflacji. Wzrost cen w I kw. będzie najwyższy od 2012 r.

Na początku 2020 roku możemy spodziewać się rekordowej inflacji. Wzrost cen w I kw. będzie najwyższy od 2012 r.
Fot. stock.adobe.com/suriyapong
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wzrost cen będzie w I kw. 2020 r. najwyższy od 2012 r. Nie tylko ze względu na podwyżki opłat za energię elektryczną, ale także z powodu wyjątkowo drogiego mięsa.

#Coface: w pierwszych trzech miesiącach roku #inflacja w Polsce wzrośnie nawet do 3,5 proc. #ceny

W pierwszych trzech miesiącach roku inflacja w Polsce wzrośnie nawet do 3,5 proc., w ocenie międzynarodowej firmy doradczej Coface.

– Rosną ceny wieprzowiny na rynkach światowych w związku z tzw. afrykańskim pomorem świń, a skutki są takie, że drożeją też inne typy mięsa, również drobiowe – mówi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.

Wzrost cen energii elektrycznej

Coraz więcej wiemy o wzroście cen energii elektrycznej, kolejni jej wytwórcy dostają zgody na podwyżki od krajowego regulatora. Przed rokiem te podwyżki zostały zablokowane ze względu na kumulację okresu wyborczego, teraz będą więc tym bardziej wysokie, ich 5 proc. wzrost staje się założeniem coraz bardziej optymistycznym. Nie wiadomo jeszcze jaka ostatecznie będzie reakcja rządu, bo napływające informacje były sprzeczne.

Czytaj także: O ile wzrosną rachunki za prąd? URE zatwierdził taryfy dla Enei i Energi Obrót >>>

Niższa dynamika cen w kolejnych kwartałach

– Wzrost inflacji będzie miał miejsce głównie w I kw., później będziemy obserwowali już niższą dynamikę cen – komentuje Grzegorz Sielewicz z Coface. – Pod koniec 2020 r. będzie sięgała 1,5 proc., ale stopy procentowe powinny pozostać na rekordowo niskim poziomie nie tylko w 2020 r., ale także w kolejnym roku.

Źródło: MarketNews24