MŚP potrzebują większego wsparcia przy wdrożeniu PPK?

MŚP potrzebują większego wsparcia przy wdrożeniu PPK?
Fot. stock.adobe.com/bnorbert3
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Największe firmy, zatrudniające ponad 250 pracowników mają czas na podpisanie umowy o zarządzanie PPK do 25 października br. Już ponad 200 z nich wybrało Nationale-Nederlanden PTE, natomiast według informacji Polskiego Funduszu Rozwoju łącznie zawarło je ponad 1500 podmiotów. Tymczasem już za 3 miesiące obowiązkiem utworzenia PPK objęta zostanie kolejna grupa firm, zatrudniających między 50 a 250 pracowników - według szacunków jest ich nawet 15 tys. Z badania przeprowadzonego dla Nationale-Nederlanden wynika, że zaledwie 20 proc. z nich uważa, że posiada wystarczającą wiedzę na temat PPK.

Wciąż jedna trzecia firm deklaruje, że nie ma praktycznie żadnej wiedzy o zasadach funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych #PPK #MSP

Blisko połowa firm, które od 1 stycznia 2020 roku będą zobowiązane do utworzenia PPK deklaruje, że ma już pewną wiedzę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, ale chętnie dowiedziałaby się na ten temat więcej. 31 proc. przedstawicieli takich przedsiębiorstw przyznaje szczerze, że o wdrożeniu programu nie wie jeszcze nic lub wie bardzo niewiele. Tylko jedna piąta badanych pracodawców z sektora MŚP deklaruje, że ich wiedza o PPK jest wystarczająca.

Czytaj także: Ile odkładać na emeryturę? PPK to tylko kropla w morzu potrzeb?

Jednocześnie połowa firm zatrudniających powyżej 50 pracowników zaznacza, że rozpoczęła już proces zapoznawania się z ofertami instytucji finansowych, które wdrażają i zarządzają PPK oraz planuje rozpisanie przetargu. Jedna trzecia przedsiębiorstw jest już na etapie prowadzenia konkursu ofert, który wyłoni firmę wdrażającą i zarządzającą PPK. Pozostaje duża grupa firm, które nie podjęły jeszcze żadnych działań w tym zakresie.

Nationale-Nederlanden PTE zawarło już ponad 200 umów na zarządzanie PPK w największych firmach.

Wciąż 1/3 firm deklaruje, że nie ma żadnej wiedzy o zasadach funkcjonowania PPK

– Nasze doświadczenia związane z wdrażaniem PPK w największych organizacjach pokazują, że proces ten może przebiegać bardzo sprawnie, pod warunkiem, że zostanie dobrze rozplanowany w czasie. Dziś wiemy już na co szczególnie zwracać uwagę, dlatego oceniam, że mniejsze firmy bardzo skorzystają na doświadczeniach zdobytych w czasie uruchamiania PPK w pierwszej fazie – mówi Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE. – Niepokoić może fakt, że wciąż jedna trzecia firm deklaruje, że nie ma praktycznie żadnej wiedzy o zasadach funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Niemniej wierzę, że tę wiedzę szybko będą zdobywać. Jesteśmy kompleksowo przygotowani do wspierania ich od samego początku wdrożenia PPK, między innymi dzięki już zdobytemu doświadczeniu przy współpracy z firmami – dodaje.

Badanie, na zlecenie Nationale-Nederlanden zrealizowane zostało przez agencję smartscope, między 16 a 23 września, na losowej próbie 235 firm zatrudniających od 50 do 249 pracowników metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo).

 

Źródło: Nationale Nederlanden