Monitor spółdzielczy: wrzesień 2013

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.09.foto.004.a.250xBGK BEZ MONOPOLU

Bank Gospodarstwa Krajowego w odpowiedzi na interwencję KZBS zapewnił, że nie podejmie działań zmierzających do nabycia uprzywilejowanej pozycji w prowadzeniu rachunków samorządów. KZBS interweniował w związku z rozesłaniem przez BGK materiałów dotyczących obligatoryjnego zobowiązania JST do posiadania w tym banku rachunków głównych.

INTERCHANGE NA POLU BITWY

Sejm przyjął nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która reguluje maksymalną stawkę prowizji kartowej pobieranej przez banki na poziomie 0,5 proc. od wartości transakcji. Zdaniem posłów stawka interchange jest jedną z najwyższych w Europie (1,3 proc.), co skutkuje nikłym zainteresowaniem sklepów instalowaniem terminali. Obrót gotówkowy kosztuje budżet państwa 20 mld zł rocznie. Koszty rozliczeń transakcji bezgotówkowych to 1,5 mld zł. Posłowie policzyli też, że dzięki wprowadzeniu niższych marż klienci zapłacą mniej o 700 mln zł rocznie. Ministerstwo Finansów zapowiedziało objęcie nadzorem organizacji kartowych. Nowe stawki wejdą w życie 1 stycznia 2014 r. Komisja Europejska chce obniżyć interchange do 0,2 proc. dla płatności kartami debetowymi i 0,3 proc. dla kart kredytowych.

POWIAŁO KREDYTAMI

Do końca lipca br. banki udzieliły kredytów konsumpcyjnych o wartości 133 mld 739,8 mln zł – podał NBP. Eksperci oceniają, że dostępność kredytów może wzrosnąć nawet o 10 proc., przyczynią się do tego obniżki stóp procentowych i poluzowanie rygorów przez KNF, a także widoczne już odbicie w gospodarce.

OPŁATY BEZ SMYCZY

Drożeją konta i karty płatnicze, niebawem mogą pójść w górę ceny przelewów. Banki likwidują programy premiowe lub zmieniają ich warunki tak, by były dostępne tylko teoretycznie. Organizacje płatnicze i sprzedawcy przerzucają się różnymi opłatami, płaci klient, teraz więcej. Sprzedawca będzie mógł naliczyć opłatę za płatność kartą kredytową (tzw. surcharge, debetówek nie dotyczy). Organizacje płatnicze chcą nowych prowizji za usługi bankomatowe. PKO BP wprowadził dodatkowe opłaty warunkowe za pakiet Superkonto, podwyższył też limity transakcji kartowych.

DZIURA ROSTOWSKIEGO

Przychody budżetu w 2013 r. będą aż o 24 mld zł niższe, niż zakładał minister finansów. Żeby załatać dziurę, Jacek Rostowski zdecydował się zwiększyć deficyt budżetowy o 16 mld zł i o 8,6 mld zł obciąć zaplanowane wydatki. W efekcie deficyt w budżecie przekroczy 51 mld zł. Według Eurostatu, dług publiczny Polski liczony metodą ESA 95 przekroczył już nawet drugi próg ostrożnościowy, czyli 55 proc. PKB. Obecnie wynosi on 57,3 proc. PKB – ok. 920 mld zł.

OPINIOTWÓRCZA SIEĆ

Raport „Banki w Sieci” sporządzony przez firmy FFW Communication i Brand 24, zawiera analizę ponad 80 tys. wpisów umieszczonych w sieci. Internauci wymieniają się opiniami o bankach na forach internetowych (31 proc. dyskusji), Facebooku (18 proc.) i pod artykułami na serwisach (13 proc.). Najczęściej rozmawiają o kredytach (39 proc. wątków) i kontach (25 proc. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI