Monitor spółdzielczy: marzec 2015

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2015.03.foto.004.a.400xRADA KONSULTACYJNA

Rada Konsultacyjna Sektora Bankowości Spółdzielczej z udziałem przedstawicieli zrzeszeń oraz KZBS i ZBP, zarekomendowała, aby statutowo umocowani reprezentanci obu izb gospodarczych zabiegali o uwzględnienie w nowej ustawie o funkcjonowaniu banków spółdzielczych zapisów dotyczących zapewnienia źródeł finansowania dla budowy systemu ochrony instytucjonalnej IPS. Za niezbędne uznano potrzebę realokacji obecnie ponoszonych kosztów na obowiązkowy system gwarancyjny w BFG i wprowadzenia zwolnień podatkowych od czynności prowadzonych wewnątrz zrzeszeń, na rzecz tworzenia IPS i funduszu pomocowego

DANINA NA SKOK

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił ponad 3 mld 200 mln zł upadłym SKOK w Wołominie i SKOK Wspólnota. Z wnioskiem o upadłość wystąpiła KNF z powodu niedoboru aktywów nad zobowiązaniami. BFG wypłacił środki gwarantowane 44 tysiącom klientów obu kas. Pod koniec 2014 r. objętych postępowaniem naprawczym było 41 kas spółdzielczych, dwie upadły, a dwie zostały przejęte przez banki komercyjne. Wskutek wzrostu opłat rocznej i ostrożnościowej banki do połowy marca br. muszą wpłacić na BFG ok. 2,27 mld zł, tj. o ponad miliard złotych więcej niż przed rokiem. O tę kwotę zmniejszy się ich roczny zysk.

BIK: REKORDOWA SPRZEDAŻ

W 2014 r. banki i kasy spółdzielcze udzieliły 7,6 mln kredytów konsumpcyjnych o rekordowej wartości 78 mld zł. Największy wzrost kredytów gotówkowych i ratalnych odnotowano w regionie północno- -zachodniej Polski (w woj. lubuskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i pomorskim o 20-30 proc. r./r.). Niestety nawet co piąty kredytobiorca spóźnia się tam z płatnością raty co najmniej trzy miesiące. Z kolei w woj. lubelskim banki udzieliły mniej pożyczek niż rok wcześniej. Średnia dynamika sprzedaży dla całej Polski to 13,3 proc. Według BIK w 2015 r. saldo kredytów konsumpcyjnych wzrośnie o ok. 5 proc.

Wartość udzielonych hipotek (kredyty mieszkaniowe, pożyczki hipoteczne, kredyty remontowe) wyniosła 40,6 mld zł, co oznacza wzrost o 3,9 proc., jednak z analiz BIK wynika, że ich wolumen zmniejsza się już od kilku lat. W 2014 r. banki udzieliły ich 194 tys., o 4 tys. mniej niż w 2013 r. i aż o 56 tys. mniej niż w 2010 r. Okazuje się, że spłacalność kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich wciąż jest lepsza niż złotowych.

UKNF: BANKI ZAROBIONE

Zysk netto sektora bankowego w 2014 r. wyniósł 16,2 mld zł i był wyższy o 7 proc. niż rok wcześniej – wynika z danych UKNF. Banki zarobiły na odsetkach 37,2 mld zł (+ 7,2 proc. r./r.), z prowizji 13,5 mld zł (+ 0,7 proc. r./r.), na działalności 57,7 mld zł (+ 4,0 proc. r./r.). Koszty spadły o 1,3 proc. r./r. do 27,2 mld zł, a wartość odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości kredytów i pożyczek wzrosła o 5,6 proc. do 8,2 mld zł. UKNF podał, że na koniec września 2014 r. współczynnik wypłacalności wyniósł 14,93 proc., zaś współczynnik kapitału podstawowego Tier I – 13,65 proc.

NIEMIECKI KAPITAŁ DLA MŚP

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z niemieckim bankiem KfW umowę pożyczki o wartości 100 mln euro. Pieniądze trafią do sektora MŚP w postaci kredytów inwestycyjnych i – jak podał BGK – uzupełnią dotychczasową ofertę – gwarancje de minimis, kredyty w ramach programu JEREMIE czy pożyczki na założenie pierwszego biznesu. Środki będą dystrybuowane do firm poprzez sieć oddziałów BGK. Niemiecki inwestor to największy w Europie krajowy bank rozwoju o sumie aktywów 465 mld euro i rocznym wolumenie finansowania 70 mld euro.

ROLNIK MA CIĄGNIK… W BANKU

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się konsultacje z ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI