Mokre Dożynki

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bs.lubartow.01.400x93Nawet krnąbrna aura nie przeszkodziła w uroczystym świętowaniu, jakie miało miejsce w miniony wtorek, 8 września w Ostrowie Lubelskim. W tym to bowiem dniu odbyły się Gminno-Parafialne Dożynki przy okazji dorocznego odpustu Narodzenia Najświętszej Marii Panny (tzw. Matki Boskiej Siewnej). Rozpoczęły się one Mszą św. intencyjną, podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe oraz ziarna zbóż do zasiewów. Po niej dożynkowy korowód, prowadzony przez orkiestrę dętą miejscowej OSP w asyście pocztów sztandarowych dotarł do Parku Miejskiego, gdzie realizowane były kolejne punkty programowe.

W części oficjalnej nastąpiło przekazanie chleba przez starostów Dożynek i jego dzielenie przez włodarzy miasta i gminy, po których to obrzędach były okolicznościowe wystąpienia Gospodarza Dożynek oraz zaproszonych gości, wręczenie nagród i dyplomów wyróżnionym rolnikom, jak również tradycyjny konkurs wieńców dożynkowych.

W ramach imprez towarzyszących znalazły się turniej sołectw, degustacja potraw regionalnych, wystawa maszyn i sprzętu rolniczego oraz płodów rolnych, kiermasz rękodzieła artystycznego, gry i zabawy dla dzieci. Czas uczestnikom Dożynek umilały występy zespołów artystycznych, w tym dziecięcego polonijnego chóru z Kołomyi (z Ukrainy), pokazy tańców ludowych oraz koncert Orkiestry Dętej OSP. Mocnym akcentem stał się koncert gwiazdy wieczoru – właśnie zespołu „Akcent”. Całość atrakcji wieńczyła zabawa taneczna.

Na Dożynkach prezentowało się liczne grono wystawców, którzy swoimi stoiskami szczelnie wypełnili przestrzeń wokół placu centralnego, wabiąc zwiedzających swoimi ofertami produktowymi i usługowymi. Jak zwykle, nie zabrakło wśród tego grona Banku Spółdzielczego w Lubartowie, którego ekspozycja, dzielnie obsługiwana przez załogę Oddziału w Ostrowie Lubelskim cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci, jak i osób dorosłych, a sam namiot wielokrotnie służył bywalcom za schronienie podczas powtarzających się co jakiś czas opadów deszczu. Warto też w tym miejscu nadmienić, że nasz Bank był jednym z głównych sponsorów tych uroczystości, czemu wielokrotnie w informacjach słownych dawali wyraz prowadzący je konferansjerzy.

Źródło: Bank Spółdzielczy w Lubartowie